Adana Güney Haber

Reklamlardaki gibi olmuyor

Reklamlardaki gibi olmuyor
Fazilet Kalaycı
Fazilet Kalaycı( fazilet@adanaguneyhaber.com )
2.001 views
17 Kasım 2020 - 14:59

Hükümet ve bakanlık ayrı ayrı altını çizerek kamu bankalarının her zaman vatandaşın yanında olduğunu söylüyor. Bu anlamda internet, televizyon ve gazete reklamları kamu bankaları millete düşük faizli kredi dağıtıyor.

Maalesef gerçek böyle değil. Gerçekte kamu bankaları kredi vermemek için kırk takla atıyor. Ve maalesef kamu bankalarında çalışan insanlarda bunu doğruluyor. Kamu bankaları kredi vermemek için ortaya bir çok kriter koyuyor. Acı olan ise bu kriterleri yerine getiren kişilere de kredi verilmiyor.

Burada insan şunu düşünmeden ve sormadan geçemiyor;

Acaba kamu bankaları Hazine ve Maliye Bakanlığının politikalarına göre hareket etmek istemiyor mu?

Yoksa;

Bakanlık, kamu bankalarına kamuoyunu önünde talimat veriyor da, arka taraftan bu talimata uymayın diye ikinci bir talimat mı veriyor?

Tabi olayın iç yüzünü bilemiyoruz. Kara listeye düşen, ödemelerinde sorun yaşayan insanlara kredi verilmesin. Ancak ödemelerinde sorun olmayan ve ödeme gücü olan insanlara da kredi verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ama maalesef bunlar sadece temenniler de kalıyor. Bankaya giriyorsunuz kredi başvurusunda bulunmak için sıranın size gelmesini bekliyorsunuz.

Koskocaman kamu bankalarının kredi veren departmanı olan ‘Bireysel Kredi’ de tek bir personel çalışıyor. O da sanki kendisinden borç istemeye gelmişiz gibi sürat asıyor. İnsanı yani müşterisini küçük gören davranışlarla işlemlere başlıyor.

Sonra kriterlere aykırı bir madde yer bulmaya çalışıyor. Kriterlere uygun olmak da yetmiyor. Sonra sizden bu devirde kefil bile istenebiliyor.

Realite ile reklamlar arasındaki farkın bu kadar büyük uçurum olmaması gerekiyor. Madem işler reklamlardaki gibi olmuyor o zaman reklamı durdurun. Bu reklamların denetlenmesi ve incelenmesi gerekmiyor mu? İnsanlar o banka şubelerine gitmek için ne fedakarlıklar da bulunuyor biliyor musunuz? Tabi ki o kurulan hayaller ise kelimelerle bile anlatılamaz…

Ya bu reklamların olmaması gerekiyor yada reklamların da gerçekleri yansıtıyor olması gerekiyor. Televizyonda bakıyorsunuz bankalar para dağıtıyor, gerçeğine bakıyorsunuz bankalar sizi şubeye dahi almak istemiyor. Böyle yapılarak acaba neler amaçlanıyor olabilir?

Kamu bankalarından istediği yardımı alamayan insanlar mecburen özel bankalara gidiyor. Özel bankalarda da durum aslında çok farklı değil. Reklamlardaki kolay ve güler yüzle olmasa da vatandaş yüksek faizden istediği krediyi alabiliyor.

Yani olan yine vatandaşa oluyor. Oysa vatandaşın bankası var. Vergisizle kamu bankalarına her zaman destek olmuş, kamu bankalarını geçmişten bu güne kadar getirmiş. Fakat kamu bankaları yardıma ihtiyacı olan vatandaşına bir anda sırtını çevirebiliyor.

Kamu bankalarının vatandaşa bunu yapmamı gerekiyor. Benim bu yazı kamu bankalarının hoşuna gitmeyecektir ama emin ortaya koymuş olduğunuz uygulamalar da vatandaşın hiç hoşuna gitmiyor.

Piyasaların rahatlaması için kamu bankalarının daha çok vatandaşın yanında olması gerekiyor. İnsanları bu kadar sıkmamak, insanları bu kadar kasmamak gerekiyor. Ayrıca kazanacağı parayı özel bankalara bu şekilde göz göre göre kaptırmak da akıl tutulmasından başka bir şey değildir…

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -