logo

Rusya’nın kararı üreticiye umut oldu

Domates üreticileri, Rusya’nın Türkiye’den alacağı domatesi 2 katına çıkaracağını açıklamasıyla büyük bir sevinç yaşadılar. Rusya’nın kararı ile umutlanan üreticiler, domates ihracatı sayesinde rahatlayacaklarını ifade ettiler.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Domates üreticileri, Rusya’nın Türkiye’den alacağı domatesi 2 katına çıkaracağını açıklamasıyla büyük bir sevinç yaşadılar. Rusya’nın kararı ile umutlanan üreticiler, domates ihracatı sayesinde rahatlayacaklarını ifade ettiler.

Rusya ve Türkiye arasında artan ticari ve ekonomik ilişkiler olumlu sonuçlar doğurmaya devam ediyor. Bu sonuçların en önemlilerinden bir tanesi de Rusya’nın alımını sınırladığı domatesin alımını yeniden arttıracak ve 2 katına çıkaracak olmasını belirtmesi. Üreticilerin yüzünü güldüren bu gelişme ile ihracat hacminin daha da genişlemesi bekleniyor.

Rusya’nın kararının domates üreticilerine umut olduğuna dikkati çeken Domates Üreticisi Yaşar Bol; “Rusya ile meyve ve sebze anlamında büyük ihracat yapıyordu ülkemiz. Ancak yaşanan sorunlarla Rusya Türkiye’den aldığı ürünlerde sınırlamaya gitti ve bu da üreticileri gerçekten çok fazla zorladı. Ancak son yapılan açıklama bütün üretici kardeşlerimizde heyecan yarattı. Rusya Türkiye’den alacağı domates miktarını arttıracağını ve bu alımın ilk etapta 2 kat daha fazla olacağını belirtti. Bu karar ile üreticiler rahat bir nefes aldı çünkü Rusya bizim için geçekten çok önemli bir pazar ve asla kaybedilmemesi gereken bir pazar.” şeklinde konuştu.

İç pazara da etkisi olur

Son zamanlarda fiyatının yüksekliği ile dikkati çeken domatesin fiyatının da bu sayede düşmesini beklediklerini ifade eden Bol; “Domates aylardır fiyatının yüksekliği ile dikkati çekiyor. Bunun sebebini hiç kimse doğru bir şekilde açıklayamıyor. Ancak Rusya’nın alımını arttıracak olması fiyatların iç pazarda düşmesini sağlayarak, vatandaşların daha ucuza domates yemelerine imkan verebilir. Bu nedenle hem iç pazara hem ekonomiye olacak olan katkısı nedeniyle Rusya’nın alımını arttıracak olması kararını çok önemsiyoruz.” dedi.

 

Share
269 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.