Adana Güney Haber

SAĞLIK BAKANLIĞI, RİSK GRUBUNDA OLANLAR İÇİN AŞIYI TEMİN ETMELİ

SAĞLIK BAKANLIĞI, RİSK GRUBUNDA OLANLAR İÇİN AŞIYI TEMİN ETMELİ
457 views
04 Eylül 2020 - 0:31

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Sağlık Bakanlığı’nın “mutlaka grip aşısı yaptırması gereken gruplar” listesini açıklamasının olumlu olduğunu belirtti; ancak asıl sorunun aşıya erişim olduğunu bildirdi. Bulut, “Vatandaş şimdiden eczanelerde grip aşısı kuyruğuna girdi.  Bakanlığın, pandemi sürecinde olmamıza rağmen bu sene sipariş verdiği aşı sayısı geçen senekiyle aynı.  Aşı için kriter koymak yetmiyor. Sağlık Bakanlığı’nın risk grubunda bulunanlar için aşıyı temin etmesi de gerekiyor” dedi.

(HABER MERKEZİ)- CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Sağlık Bakanlığı’nın “mutlaka grip aşısı yaptırması gereken gruplar” listesini açıklamasının olumlu olduğunu belirtti; ancak asıl sorunun aşıya erişim olduğunu bildirdi. Bulut, “Vatandaş şimdiden eczanelerde grip aşısı kuyruğuna girdi.  Bakanlığın, pandemi sürecinde olmamıza rağmen bu sene sipariş verdiği aşı sayısı geçen senekiyle aynı.  Aşı için kriter koymak yetmiyor. Sağlık Bakanlığı’nın risk grubunda bulunanlar için aşıyı temin etmesi de gerekiyor” dedi.

 CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Sağlık Bakanlığı’nın,  65 yaş ve üzerindekilerin,  kronik böbrek yetmezliği olanların, kalp damar sistemi hastalarının, şeker hastaları ve hamilelerin,  astım, kronik akciğer hastalığı olanların, 6 ay-18 yaş arası olup uzun süre aspirin kullanması gerekenlerin mutlaka grip aşısı olması gerektiğine yönelik açıklamasını değerlendirdi. Mutlaka aşı olması gereken gruplara yönelik kriter koymanın olumlu olduğunu belirten Bulut, ancak sadece kriter koymanın yetmeyeceğini, riskli grupta yer alan ve aşı yaptırmak isteyen her bir vatandaş için grip aşısı temininin de sağlanması gerektiğini bildirdi.

VATANDAŞ AŞI İÇİN ECZANE KAPISINDA

Asıl sorunun aşıya ulaşım olduğunu kaydeden TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Bulut, “Grip veya zatürre aşısı yaptırmak isteyen vatandaşlar aşıya ulaşamıyor. . Sağlık Bakanlığı  ‘grip aşısı olun’ diye vatandaşa çağrı yapıyor, ancak grip aşısı için eczaneye giden vatandaşlar eli boş dönüyor. Şimdiden eczanelerde aşı kuyrukları oluştu. 65 yaş üstü vatandaşlar, kronik hastalığı olanlar her gün eczanelerin kapılarını aşındırıyor.  Aşının ne zaman geleceğini kimse bilmiyor. Koronavirüs nedeniyle tedirgin olan vatandaş, aşı geldiğinde haberdar olmak için eczaneye isim ve telefon bırakıyor” dedi.

AŞI KRİZİ KAPIDA

Ülkemizde yaklaşık 30 milyon kişinin risk grubu altında olduğunu ve her yıl grip aşısı yaptırması gerektiğini belirten Bulut,  geçen yıl sadece 1 milyon 300 bin doz grip aşısı ithal edildiğini, bu yıl da ilgili firmanın ülkemize geçen sene temin ettiği miktarda aşı sağlayacağını kaydetti. Geçtiğimiz sene grip aşısının yetmediğini ve kriz yaşandığını hatırlatan Bulut, içinde olduğumuz pandemi sürecinde aşıya talebin arttığını belirterek, bu yıl da temin edilen aşıların yetmeyeceğini, aşı krizinin kapıda olduğunu ifade etti.  

BAKANLIK, AŞI TEMİN ETMELİ

Sağlık Bakanlığı’nın özellikle risk grubundaki vatandaşlara yönelik grip aşısı teminin sağlamasının çok önemli olduğunu kaydeden Bulut, “Bu kış koronavirüs nedeniyle insan sağlığı açısından çok daha fazla tehlikeli geçecek. Sadece grip aşısı olacaklar listesi yayınlamak yetmiyor. Sağlık Bakanlığı’nın bu listede yer alan ve aşı yaptırmak isteyenler için aşı temin etmesi gerekiyor” dedi.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -