Adana Güney Haber

SALÇALIK BİBERİN ATEŞİ DÜŞTÜ

SALÇALIK BİBERİN ATEŞİ DÜŞTÜ
140 views
28 Ekim 2021 - 13:35

Adana’da etkili olmaya başlayan soğuk hava sonrasında salçalık biber fiyatları düştü. Sezon boyunca giderek yükselen biber fiyatını düşmesini bekleyen dar gelirli vatandaşlar, salça sezonunu yeniden başlattı.

(HABER MERKEZİ)-Adana’da etkili olmaya başlayan soğuk hava sonrasında salçalık biber fiyatları düştü. Sezon boyunca giderek yükselen biber fiyatını düşmesini bekleyen dar gelirli vatandaşlar, salça sezonunu yeniden başlattı.

Adana’da bu yıl salçalık biber fiyatları üreticisinin yüzünü güldürdü. Temmuz ayına kadar hem salçalık biber, hem de yeşilbiber fiyatları değerinin altında kalırken, Ağustos ayı itibarıyla biber fiyatları yükselmeye başladı. Salçalık biberin fiyatı zaman zaman 2 TL’ye yaklaştı.

Biber fiyatlarının yüksek olması nedeniyle dar gelirli vatandaşlar bu yıl salçalık biber alamadı. Fiyatların düşmesini bekleyen bazı dar gelirli aileler, geçtiğimiz günlerde Adana’da etkili olmaya başlayan soğuklarla birlikte fiyatların düşmesini fırsata çevirmeye başladı.

Bu yıl yaz aylarında salçalık biber fiyatlarının çok yüksek olduğunu ve bu nedenle de salça yapamadıklarını söyleyen vatandaşlar, “Fiyatların düşmesini bekledik. Ancak fiyatlar düşmedi. Bugün düşer yarın düşer diye bekledik. Son yağan yağmurlar birlikte 1.5 TL’nin altına düştü. Şuanda hava durumuna da baktık pek yağış görünmüyor. O yüzden de Kasım ayında kışlık salçamızı yapacağız. Kısa süre sonra yağışlar başlayacaktır ancak sürekli havayı gözeterek salçalarımızı yağmurdan da korumaya çalışacağız.” diye konuştular.

Biber satıcıları ise sezonun son günlerini yaşadıklarını belirterek, “Biber yağmuru sevmez. Son yağan yağmurlarla birlikte biber bitkisinin sonu olur. Artık tarlada birkaç gün içinde biber kalmaz. Şuanda biberler tarlaya serilmiş durumda. Bu nedenle üreticiler, yetiştirmiş oldukları biberlerin son ürünlerini elden çıkarmaya çalışıyor. O yüzdende fiyatlarda indirim yaptı. Bu mevsimden sonra salçalık biber bulmak artık çok zor hale gelecektir. Son günler diyebiliriz. Şuanda salçalık biber satışlarımız 1 TL’ye kadar düştü. Fiyatlar bu kadar düşmüşken sezonunda salça yapmayan vatandaşlar, uygun fiyatları değerlendirmeye devam ediyor.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    marmaris tekne turu