Adana Güney Haber

Şalgamcılarda yeni sezon başlıyor

Şalgamcılarda yeni sezon başlıyor
327 views
18 Temmuz 2020 - 2:42

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte şalgamcılarda da yaz hazırlığına başladı. Hazırlamış oldukları şalgamları tezgah altında muhafaza etmeye çalışan şalgamcılar, artık yavaş yavaş ürünlerini tezgah üstüne çıkarmaya başladıklarını kaydetti.

(HABER MERKEZİ)-Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte şalgamcılarda da yaz hazırlığına başladı. Hazırlamış oldukları şalgamları tezgah altında muhafaza etmeye çalışan şalgamcılar, artık yavaş yavaş ürünlerini tezgah üstüne çıkarmaya başladıklarını kaydetti.

Adana’da şalgamcılar yeni sezona hazırlanıyor. Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte hazırlamış oldukları yeni sezon şalgamlarını tezgah altından yavaş yavaş çıkarmaya başladıklarını söyleyen şalgamcı esnafı Gültekin Aslan, “Şalgam yazın sıcak havalarda, kışın da soğuk havalarda sıklıkla tüketilen içecekler arasında yer alıyor. Ancak şalgam sıcak havayı hiç sevmiyor. Sıcak havadan çabuk etkilenip tadını değiştirebiliyor. O yüzden elimizden geldiğince şalgamı sıcak havadan ve güneş ışınlarından korumaya çalışıyoruz.” dedi.

Şalgamın siyah havuçtan yapıldığını ve siyah havucunda ağustos ayı sonunda ekilip, Ocak-Şubat aylarında hasat edildiğini belirten Aslan, “Normalde havucun ekilme dönemi yazı mevsiminin son günleri. Ancak şalgamcılar için özel üretim yapılan yerler bulunuyor. Ayrıca kış mevsiminde yetişen ve soğuk hava depolarında muhafaza edilen havuçlarla da şalgam yapıyoruz. Elbette taze havuçlar kadar lezzetli olmuyor.” dedi.

Taze havuçlarla bugünlerde yapılan şalgamın çok kısa sürede mayalandığını ve içime hazır hale geldiğini kaydeden Aslan, “Artık yavaş yavaş yeni sezon için hazırlıklara başlıyoruz. Önümüz yaz ve şalgam tüketimi yaz mevsiminde de daha da artış gösteriyor. O yüzden yeni sezona hazırlıklı girmemiz gerekiyor. Sağlık açısından büyük faydaları olan şalgamı vatandaşlarımızın sofralarından eksik etmemelerini tavsiye ediyoru.” diye konuştu.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -