Adana Güney Haber

SANAL ZORBALIK

SANAL ZORBALIK
Namık Kemal Kalaycı
Namık Kemal Kalaycı( nkemal@adanaguneyhaber.com )
396 views
31 Temmuz 2020 - 2:06

Sanal zorbalık nedir? Hayatımızın her alanına sirayet etmiş internetin, genişliği ve derinliğini ifade etmek amacıyla kullanılan “Sanal alem” tanımlaması; makineler ve insanlar arasındaki etkileşimi konu edinen Sibernetik biliminden gelmektedir. “Siber uzay” kullanımı ise diğerine nazaran daha azdır.

“Siber alem” ve “Sanal alem” ifadeleri, birbirlerini ikame edebilecek 2 terim olarak karşımıza çıkıyor. Her ikisi de internette kimlik edinmiş kişilerin sıklıkla kullandığı, internet de denilen aynı mecrayı işaret eden tanımlamalardır. Pek çok yapay zekaya sahip makine üretilmiş olmasına rağmen, henüz bir insan tarafından kullanılmayan, kendi iradesi ile hareket eden bir makine olmadığından, siber alemdeki makineler de onları kullanan insanları ifade etmektedir. Bir ekran karşısında oturarak kurulan siber ilişkiler, karşı taraftaki insanın kötü niyetli olabileceği gerçeğini, çoğu kez unutturabilmektedir.

Hiç tanımadığınız insanlar, hakkınızda istemedikleri kadar bilgiye ve görüntüye sahip olabilirler. Dost, arkadaş, sevgili, eş olarak hayatınızda olan insanlar, ilişki kötü gitmeye başladığında, zamanında hiçte zorlanmadan elde etmiş oldukları siber bilgi ve görüntüleri, yoğun yaşadıkları kızgınlık ve kırgınlık gibi duygular ile alakasız insanların kullanımına açabilirler. Birlikte büyüyen 2 işletme, birbiri hakkındaki sırları da öğrenerek geçen bir zamandan sonra, çıkar çatışmaları söz konusu olduğunda bu sırları ifşa etmekte sakınca görmeyebilirler.

Dolayısıyla, kötü amaçlı insanlar var olduğu sürece; Sanal alemde iyi şeyler olduğu kadar, zorbalık edenler de olacaktır.

Neyse ki internetin henüz yaygınlaşmaya başladığı yıllardan farklı olarak, siber zorbalık tespit ve ispat edilebiliyor, tarafları belirlenebiliyor, yenilenen kanunlar sayesinde cezalandırılabiliyor. Yine de siber alemde bilgi paylaşırken; şahsi bilgilerin korunması, istenmeyen durumların engellenmesi için iyi bir yöntem olabilir.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -