logo

Sarı: ‘’Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin anahtarı; Çoban ‘’

Saimbeyli ilçe Tarım Müdürlüğü ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ‘nün ortaklaşa verdikleri Sürü Eğitimi sonrasında Sürü Yöneticisi sertifikası dağıtım törenine katılan Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı, ‘’Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin anahtarı çoban ‘’dedi.

ADANA (GÜNEY HABER)– Saimbeyli ilçe Tarım Müdürlüğü ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ‘nün ortaklaşa verdikleri Sürü Eğitimi sonrasında Sürü Yöneticisi sertifikası dağıtım törenine katılan Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı törende yaptığı konuşmada ‘’Çobanlık Anadolu’da yaklaşık 6 bin yıl önce başlayan en eski, kadim mesleklerden biridir. Çobanlık yüzyıllardır bir peygamber mesleği olarak yapıldı. Kutsallığının yanında; bilgi, beceri, sorumluluk sahibi olmayı gerektiren ve pratik uygulama konusunda da uzmanlık isteyen bir meslektir.

Ülkemiz arazisinin engebeli ve dağlık oluşu, küçükbaş hayvancılığa uygun olduğu daha lise yıllarından itibaren coğrafya kitaplarımızda yer alır. Küçükbaş hayvancılığın ayakta kalabilmesi de çobanlarımıza bağlıdır. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde anahtar konumunda olan çobanlığı meslek kavramı noktasında ele almak büyük önem taşımaktadır. Sizlerin de bildiği gibi Küçükbaş Hayvancılık sektörünün çoban bulma noktasında büyük sıkıntıları vardı.’’

Bilinçli ve verimli hayvancılık yapmak adına 2015 yılından bu yana verilen ‘’Sürü Yönetimi’’ çobanlık kursu bu alanda ki boşluğu doldurmaya yönelik önemli bir adımdır. Boşluğu doldururken, aynı zamanda mesleği sevdirmeliyiz ve gençlerimizi donanımlı bir şekilde yetiştirmeliyiz.  Ayrıca, Sürü eğitimi ile kırsalda gençlerimize istihdam sağlamış da oluyoruz. Her ne kadar çoban kavramı günümüzde değişeme uğrasa da geleneğimizde yer alan çoban hayat tarzını, kültürü, tecrübeleri ve kazançlarını da geleceğe en iyi şekilde taşımamız gerektiğine inanıyorum.

Büyümek için üretmeliyiz. Üretirken de katma değeri yüksek, sürdürülebilir ve maksimum fayda ile çalışmalıyız

Bu konuda doğru yolda ilerlediğimizin göstergesi üçüncü çeyrekte 11,1 ile büyüme rakamını yakalamamızdır.

Türkiye büyümede son 6 yılda,  yani 2011 üçüncü çeyreğinden bu yana en yüksek seviyeyi gördü, tüm tahminleri de aşmış oldu.

Eğitimini tamamlayarak sertifikalarını alan sürü yöneticilerini tek tek tebrik eden Sarı, ‘’Sonuç olarak bugün ayrıca bir kadın olarak, bu kursa katılan bayanları görmek beni çok mutlu etti. Sizler bu işin erkeklere mahsus olmadığını gösterdiniz. Yıllarca arka planda yaptığınız çobanlığı artık biz de buradayız diyerek bu sertifikayı almakla taçlandırdınız. Sizleri ayrıca gönülden tebrik ediyorum ‘’dedi.

Share
350 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.