logo

09 Temmuz 2018

Sarımsak fiyatı yükseliyor

Sarımsağın fiyatı yeniden yükselmeye başladı. Geçen yıl yapılan hasat sonrasında fiyatı dibe vuran sarımsağın fiyatı sezon sonunda artmaya başladı. Sarımsağın perakende satış fiyatı 5 TL’ye kadar yükselirken, satıcılar sarımsağın fiyatının gelecek yıl yüksek olmasını beklediklerini söyledi.

ADANA (GÜNEY HABER)Sarımsağın fiyatı yeniden yükselmeye başladı. Geçen yıl yapılan hasat sonrasında fiyatı dibe vuran sarımsağın fiyatı sezon sonunda artmaya başladı. Sarımsağın perakende satış fiyatı 5 TL’ye kadar yükselirken, satıcılar sarımsağın fiyatının gelecek yıl yüksek olmasını beklediklerini söyledi.

Sonbahar döneminde fiyatı dibe vuran sarımsağın fiyatı yeniden yükselmeye başladı. Geçen yıl yapılan hasat sonrasında sarımsağın fiyatı dibe vururken, sarımsak üreticileri büyük zarara uğramıştı. Yıl boyunca çok ucuzu sarımsak sattığını söyleyen seyyar satıcı Mahmut Doğan, bu yıl sarımsak fiyatının yeniden yükselmeye başlayacağını ifade etti.

Sarımsakta sezon sonu olduğunu ve ürünün piyasada azaldığını belirten sarımsak satıcısı Mahmut Doğan, “Uzun yıllardan bu yana sarımsak satıyorum. Sarımsak fiyatının hiç bu kadar ucuzladığını görmemiştim. Bu yıl gerçekten sarımsağın fiyatı tarlada 30-40 kuruşa kadar düştü. Çünkü bu neredeyse sarımsağın kilosunu nihai tüketiciye 2 liradan sattık. Sarımsakta sezon sonu yaklaşınca fiyatlar yeniden yükselmeye başladı” dedi.

SARIMSAĞIN KİLOSU 5 TL’YE YÜKSELDİ

Fiyatların düşük olmasından dolayı bu yıl sarımsak ekiminde azalma olduğunun altını çizen Doğan, “Şuanda sarımsağın kalite olanlarını 5 TL’den, kalitesi düşük olanların kilosunu ise 3 TL’den satıyoruz. Bu yıl sarımsak para etmediği için ekim alanlarında azalma oldu. Bu yıl sarımsağın fiyatında çok büyük artış beklemiyoruz. Fakat yine de 6-7 TL’nin aşağısına da düşmez diye tahmin ediyoruz. Geçen yıl üretim çok fazla olduğu için fiyatlar yükselmişti.” diye konuştu.

Share
337 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.