logo

Sarımsak zamlandı

Son zamanlara birçok ürüne uygulanan şok zamlardan mutfakların ve yemeklerin olmazsa olmaz lezzeti olan sarımsak da nasibini aldı. Geçen yıl kilosunu 5 liradan hatta birçok pazarda 4 liradan satılan bu sene fiyatını arttırarak kilosu 10 liradan satılmaya başlandı.

 

ADANA (GÜNEY HABER)Son zamanlara birçok ürüne uygulanan şok zamlardan mutfakların ve yemeklerin olmazsa olmaz lezzeti olan sarımsak da nasibini aldı. Geçen yıl kilosunu 5 liradan hatta birçok pazarda  4 liradan satılan bu sene fiyatını arttırarak kilosu 10 liradan satılmaya başlandı.

Yerli sarımsağın hasat edilmesiyle birlikte bu senenin mahsulü sarımsaklar da satılmaya başlandı. Yeni sezona yüksek fiyatlardan merhaba diyen sarımsak tam da turşu sezonun da olunmasıyla birlikte fiyatları ile dikkat çekmeyi başardı.

Bu sene sarımsak fiyatlarının geçen seneye göre neredeyse 100’de yüz artış yaşadığını belirten Sarımsak Satıcısı Erdal Adıgüzel; “Şuanda marketlerde, manavlarda ve pazarlarda satılan sarımsak yeni sezona ait olan yerli sarımsaklardır. Bu sene sarımsak geçen yıla göre daha yüksek fiyatlardan satılıyor. Fiyatlar konusunda herhangi bir öngörüde bulunamıyoruz çünkü sarımsak fiyatları yıldan yıla dalgalanmalar gösterebiliyor. Örneğin 2 yıl öncesinde sarımsağın kilogram fiyatı 18 liralara da çıkmışken geçen yıl 5 liradan satıldı. Şuanda da sezonu 10 liradan açtı. Fiyatlar iner mi çıkar mı bilemiyorum ama yeni mahsul sarımsaklar hem iri hem de lezzetli bu nedenle ihtiyacı olanların almalarını tavsiye ediyorum.” dedi.

Zammın aslında yeni olmadığına dikkati çeken Erdal Adıgüzel; “Sarımsak geçen yıl 4 lira ile 5 lira arasında değişen fiyatlardan satıldı. Ancak yaz mevsiminin sonuna doğru patates ve soğanda yaşanan aşırı fiyat yükselmeleri sarımsağın da ateşinin yükselmesine neden oldu ve fiyatlar yaz sonunda doğru 2 katına çıktı. Yeni mahsul ürünlerin pazara girmesi de yükselen fiyatları düşürmeye yetmedi. İnsanlar ne kadar tepki gösterse de mecburen alıyorlar ve fiyatların daha da yükselmemesini umut ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

 

Share
567 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.