Adana Güney Haber

Sebze Fiyatları düştü, meyve fiyatları uçtu

Sebze Fiyatları düştü, meyve fiyatları uçtu
309 views
10 Ağustos 2020 - 1:14

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte meyve ve sebze bolluğu yaşanıyor. Yaşanan bolluk ile birlikte sebzelerde fiyatlar düşerken meyve fiyatlarının artması ile dikkati çekiyor.

(HABER MERKEZİ)-Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte meyve ve sebze bolluğu yaşanıyor. Yaşanan bolluk ile birlikte sebzelerde fiyatlar düşerken meyve fiyatlarının artması ile dikkati çekiyor.

Adana’da sebze fiyatlarının kilosu1 Liraya kadar düşerken, meyve fiyatları ise 5 TL’ye kadar yükseldi.
Adana’nın birçok mahallesinde kurulan semt pazarlarında sebze fiyatları alıcının yüzünü güldürürken, meyve fiyatları ise el yakıyor. Genelde sıcakların etkili olduğu Adana’da 1-3 TL arasında satılan domates, patlıcan, salatalık gibi sebzelerden vatandaşlar rahatlıkla alışveriş yaparken meyve fiyatlarının yüksekliği ise cep yakmaya devam ediyor.

Sebze fiyatlarında yaşanan ucuzluğa rağmen meyve fiyatlarının yükseldiğini ifade eden Pazarcı Esnafı Ersan Kelkit; “Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte yerli ürünlerinde hasadına başlanılmasının da etkisi ile sebze bolluğu yaşanıyor. Bu nedenle de sebze fiyatlarında bir ucuzluk göze çarpıyor. Örneğin patatesin ve soğanın kilosu 1 lira ile 2 lira arasında satılırken domates 1,5 lira ile 3 lira arasında satılıyor. Yine aynı şekilde patlıcan, kabak kilosu 1 lira gibi uygun fiyatlardan satılmaya devam ediyor. Sebze fiyatlarının bu şekilde olması elbette vatandaşların rahatlıkla alışveriş yapmalarını sağlıyor.” diye konuştu.

Sebze fiyatlarının ucuzlamasına karşın meyve fiyatlarının arttığını belirten Kelkit ;”Sebze fiyatları ucuzluyor ancak meyvelerde fiyatlar tam tersi oluyor fiyatlardaki artışlar devam ediyor. Şuanda kirazın kilosu 5 TL, kayısı 5 TL, şeftali ise 5 TL’den, çilek ise 10 TL’den satılıyor. Meyve fiyatları biraz yüksek seyrediyor. Meyve hariç fiyatlar piyasa şartlarında normal seyrediyor. Meyve fiyatlarının da aynı sebzelerde olduğu gibi düşmesini istiyor vatandaşlar. ” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin