Adana Güney Haber

Seçim bitti Tartışmalar bitmedi

Seçim bitti Tartışmalar bitmedi
Ö.Fatih Şevik
Ö.Fatih Şevik( fatih@adanaguneyhaber.com )
11 views
25 Nisan 2019 - 0:55

Türkiye bir kez daha sandık başına gitti ve 5 yıl boyunca yerelde hizmet verecek mahalle muhtarı, belediye meclis üyesi, ilçe belediye başkanı ve büyükşehir belediye başkanını belirlemek için sandık başına giderek oy verdi.

Seçim günü yaklaştıkça, toplumu ayrıştıran ve kutuplaştıran algılar yürütülmeye başlanmıştı. Sandık başına gidenler bir an önce oy verip dışarıya çıkmak istiyordu. Çünkü kimsenin etkisi altında kalmadan, bir an önce inandığı, güvendiği kişilere oy vermek istiyordu. Bu seçim öncesinde belediye başkan adaylarından ziyade siyasi partiler öne çıkmıştı.

Oy verme sürecinde siyasi partileri temsil eden müşahitler arasında zaman zaman sürtüşmeler yaşansa da Adana büyük bir sınavdan daha geçti. Kolay değil Adanalılar Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini Hüseyin Sözlü’den aldı Zeydan Karalar’a verdi. Bu değişikliği yaparken kamuoyunu vicdanını rahatsız edici bir durumun yaşanmaması gerçekten çok önemliydi.

Şimdi siyasi partilerin temsilcileri için ise muhasebe zamanı başladı. Seçimin kaybedenleri bunun hesabını yapmak ve bundan sonraki seçimlerde aynı sonuç ile karşılaşmak istemiyor. Tabi ki şimdi AK Parti ve MHP açısından ortada büyük bir başarısızlık var ve bu başarısızlıkla verilen cevap partilere göre değişiyor.

AK Partililer, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Sözlü’yü benimsememesini gösteriyor… diğer yandan AK Parti tarafı ise 2014 yılında tek başına seçimi kazanan MHP’li Hüseyin Sözlü’nin, şimdi AK Parti’nin desteğine rağmen neden kazanamadığını sorguluyor. Haksız da değil, sonucu bakıldığında Hüseyin Sözlü’nin 2014 yılında MHP’lilerden aldığı desteği 31 Martta alamadığı apaçık ortada duruyor.

MHP kanadı ise Büyükşehir Belediyesi tarafından şimdiye kadar kırsal ilçelere yapılan hizmetin oy olarak döneceğini düşünüyordu. Çünkü MHP teşkilatı kırsalda yaşayan insanların çocuklarından isteyeceği destek ile Büyükşehir Belediye Başkanlığını garanti görmüştü. Ama Hüseyin Sözlü’nin ve MHP’nin bu hesap tutmadı. Şu bir gerçek ki; Adana’da Büyükşehir Belediyesi’ni kazanmak isteyen kişinin Seyhan ve Çukurovalıların desteğini almak zorunda. Çünkü nüfusun büyük bir bölümü bu iki ilçede yaşıyor. Adana’da 31 Mart yerel seçimlerinde oy kullanacak seçmen sayısı 1 milyon 535 bin olarak açıklanırken, bu nüfusun 542 bini Seyhan’da ikamet ediyor. Yani nüfusun sadece 3’te 1’inden daha fazlası Seyhanlı…

AK Parti ve MHP’nin hesapları tutmadı. İki partinin ittifakına rağmen Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı Hüseyin Sözlü kaybetti. Bu saatten sonra kime ne fatura kesilir bilemem ama kesilecek faturanın da bir faydasının olmayacağını düşünüyorum.

Bu arada Karataş ilçesinde de MHP, CHP’nin elindeki ilçe belediye başkanlığı kazandı. CHP ise Ceyhan’da AK Parti’nin elinden ilçe belediye başkanlığını çekip aldı. İmamoğlu’nda da yine CHP, tıpkı büyükşehir belediyesinde olduğu gibi MHP’nin elinden ilçe belediye başkanlığını aldı.

Artık insanlar seçmiş olduğu belediye başkanına ihtiyacı olduğunda ulaşmak istiyor. Kendileri ile iç içe yaşamasını istiyor. Ve bu kritere uymayan belediye başkanlarına yeniden yetki vermiyor. Göreve seçilen belediye başkanlarının artık bu duruma çok dikkat etmesi gerekiyor. Aksi durumda bir dahaki sefere şansları olmayabilir.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -