hava 27° Parçalı Bulutlu
DOLAR 32,8126 % % -0.04
EURO 35,1673 % % -0.06
GRAM ALTIN 2.449,70 % % -0,04
ÇEYREK A. 4.005,25 % % -0,04
BITCOIN 63.720,01 % -0.928
SON DAKİKA

Securitas Entegre Güvenlik Sistemleri fark yaratıyor

Son Güncelleme :

04 Mart 2017 - 1:17

/ 328 views kez okundu.
Securitas Entegre Güvenlik Sistemleri fark yaratıyor

İnsan ve teknolojinin bir araya geldiği Securitas Entegre Güvenlik Çözümleri içinde yer alan Uzaktan İzleme Hizmetleri, teknoloji çağının en önemli sonuçlarından biri oldu. Securitas Türkiye dün Adana Divan Oteli’nde bir basın sohbet toplantısı düzenledi. Securitas Çukurova Bölge Müdürü Cenk Bakırtel’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda Securitas Türkiye tarafından sunulan Entegre Güvenlik Hizmetleri ve teknolojik gelişmeler basın mensupları ile paylaşıldı.

ADANA (GÜNEY HABER)-Gelişen teknoloji artık güvenlik sektörünün de vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Geriye dönük izlemelerin yapıldığı kameralar,  yerini yeni nesil kamera ve sistemlere bıraktı. Akıllı kameralar adeta insan gözü gibi tehlikeyi algılayarak ilgili görüntüyü anında operatörün önüne getiriyor ve aksiyon alınmasını sağlıyor.  Böylece hareketsiz duran bir paketi, dolaşan şüpheli birini ya da girilmez alan olarak belirlenen yere izinsiz yaklaşanları kameralar aracılığıyla fark etmek mümkün oluyor.

Securitas Türkiye dün Adana Divan Oteli’nde bir basın sohbet toplantısı düzenledi. Securitas Çukurova Bölge Müdürü Cenk Bakırtel’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda Securitas Türkiye tarafından sunulan Entegre Güvenlik Hizmetleri ve teknolojik gelişmeler basın mensupları ile paylaşıldı.

Securitas olarak Çukurova Bölgesi’ne özel bir önem verdiklerini belirten Cenk Bakırtel, “Securitas Türkiye cirosu içinde yüzde 8’lik bir paya sahip olan bölgemizde, yabancı misyonlar, endüstri tesisleri, limanlar ve yerel firmalar başta olmak pek çok farklı alana güvenlik çözümleri sunuyoruz. Ayrıca bölgenin kalkınması ve istihdamın artmasına destek vermekten gurur duyuyoruz. Bu kapsamda Adana IK Platformu’nda Koordinasyon Kurulu Üyeliğimiz devam ediyor. İŞKUR’dan teşekkür belgemiz ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan “Kayıtdışı İstihdamla Mücadele ve Prim Tahsilatının Arttırılması ‘’ konusunda da takdir belgemiz bulunuyor.  Bölgede 91 kurum ve kuruluşa, 240 hizmet noktasında 1.000’i aşkın çalışanı ile hizmet veriyoruz, 2017 senesinde hedeflerimizden birisi bölgede istihdama destek vermeye devam etmek.” Dedi.

Entegre Güvenlik Çözümlerini ve Uzaktan İzleme Sistemleri’ni anlatan Cenk Bakırtel “Entegre Güvenlik Çözümleri ile güvenlik hizmeti verdiğimiz projelerimizde göreve başlamadan risk analizleri yaparak sahanın güçlü ve zayıf yönlerini ortaya çıkartıyoruz. İhtiyaçları tespit etmek ve bu ihtiyaçları

iş ortağımızın firma kültür ve yapısına, projenin gereğine göre şekillendirmek Securitas’ın çözüm hazırlama sürecinde önemli bir rol oynuyor. İnsanlı Güvenlik hizmetleriyle teknolojinin bir araya geldiği Entegre Güvenlik Çözümleri ile güvenlik alanında minimum maliyetlerde optimum çözümler sunuyoruz.  Hedefimiz insan ve teknolojinin bir araya geldiği bu hizmet anlayışını tüm Türkiye’ye yaymak” dedi.

Entegre Güvenlik Çözümleri içerisinde yer alan Uzaktan İzleme Hizmetlerinde mekânlar özel yazılımlı akıllı kameralar tarafından izleniyor.  Bu özel kameralar sıra dışı bir durum tespit ettiğinde ilgili görüntüyü anında Securitas Uzaktan İzleme Merkezi’ne ulaştırıyor. Merkezdeki operatör de gerekli ihbarı ya da yönlendirmeyi yaparak olayı sonuçlandırıyor. Gereksiz müdahale ortadan kalkarken, erken uyarı ile pek çok olay daha gerçekleşmeden önleniyor. Örneğin yasak bir alana ya da tesise biri girdiğinde, meydanlarda sıra dışı bir kalabalık toplandığında, şüpheli bir paket tespit edildiğinde ya da aynı alanda sürekli dolaşan bir şüpheli görüldüğünde kamera anında fark ediyor ve görüntüyü merkeze iletiyor.

Mevcut kullanılan güvenlik kameralarında sadece kayıt yapıyor. Bu nedenle söz konusu görüntüler daha çok olay olduktan sonra içeriğini öğrenmek ya da delil olarak kullanılıyor.  Yeni sistem ise interaktif çalışıyor ve görüntü kaybını tamamen sıfırlıyor, kameraya verilen algoritmalar doğrultusunda olay gerçekleştiği anda görüntüyü merkeze iletiliyor ve önlem alınmasına imkan sunuyor.

Özel kamera sistemleri ve video analiz yazılımları kullanılarak; bir imalat hattındaki ürün bozulmaları ve aksamaları tespit edilebilir, bir bölgeye/alana giren/çıkan insanlar/araçlar sayılabilir, bir bölgeye bırakılan şüpheli cisimler/eşyalar anında tespit edilebilir; bir süpermarketteki boşalan raflar, bir müzenin duvarından alınan çok değerli bir resim anında otomatik uyarılar ile belirlenebilir

Söz konusu sistemin kullanım alanlarına ilişkin bazı örnekleri şöyle sıralamak mümkün;

Uzaktan Alarm Doğrulama: Securitas Uzaktan İzleme Merkezi’ne gelen bir alarmın gerçekliğini, mevcut kamera sistemine uzaktan bağlanarak doğrulayabilir. Bu da güvenlik görevlilerinin yanlış alarmlara müdahale etmeleri engellenir, uzaktan anons imkanı ile suç gerçekleşmeden suçluyu caydırma imkanı doğar.

Uzaktan Refakat: Securitas Uzaktan İzleme Merkezi’ndeki operatörler, yalnız çalışan insanlara uzaktan refakat hizmeti verebilirler.  Güven içinde işlerini yapmalarını, geç saatlerde işyerlerini güvenli bir biçimde terk etmelerini, çok değerli bir eşyayı, ürünü, malı güvenli bir biçimde adrese teslim edilmesi, kamera görüntüleri ile uzaktan onlara eşlik ederek sağlayabilirler.

Sanal Devriye: İşyerinin, binanın, tesisin kamera sistemlerine internet üzerinden erişerek, devriye hizmetini uzaktan gerçekleştirmektir. Özellikle güvenlik zafiyeti olan yerlerin daha az riskle korunmasını sağlar.

Uzaktan Çevre Koruma: Tesis ve bina çevrelerine ve giriş noktalarına kurulan akıllı kamera sistemleri ile, alarm sistemi gibi hareket edebilir. Herhangi bir ihlal anında (izinsiz bir bölgeye giriş, uzun süreli bekleme, yanlış park gibi); ilgili alarm görüntüsü Securitas Uzaktan İzleme Merkezine ulaşır ve operatörler tarafından etkili ve erken müdahale imkanı yaratılmış olur.

Yoğunluk Tespiti: Özellikle toplumsal olaylar ve stadlarda kullanılabilecek bu sistemde, belli bir bölgede kalabalığın sıra dışı toplandığı fark edildiğinde sistem bu uyarıyı merkezi iletiyor. Yoğunluk tespiti, süpermarketlerde yeni kasa açmak ihtiyacını önceden haber vermek açısından da kullanılabiliyor.

Uzaktan Giriş-Çıkış Yönetimi: İşyeri, tesis ve binalara yapılan giriş-çıkışlar Securitas Uzaktan İzleme Merkezi’ndeki operatörler tarafından uzaktan yönetilebilir. Kullanılan erişim kontrol ve kamera sistemleri ile daha az insan gücü ile daha ekonomik ve etkili çözüm imkânları yaratmak mümkündür.