logo

04 Mart 2019

SELZEDE ÇİFTÇİNİN YARALARI SARILIYOR

Adana’da sel, su taşkını, heyelan gibi doğal afetler sonucu zarara uğrayan çiftçilere, yapılan hasar tespit çalışmalarının ardından beklenen afet yardımı yapıldı. 

ADANA (GÜNEY HABER)-Adana’da Aralık 2018 ve Ocak 2019 aylarında meydana gelen aşırı yağışlar sonucu oluşan sel, su taşkını ve heyelan gibi tabii afetlerden bitkisel ürünleri, hayvan varlıkları ve seraları zarar gören çiftçi ve üreticilerin hasar tespitleri il ve ilçe tarım ve orman müdürlükleri tarafından yapıldı. 
Tespit edilen 38.206.590,36 TL’lik çiftçi zararları için Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı’ndan talep edilen afet yardımı kapsamında tahsis edilen toplam 12.500.000 TL’lik acil yardım, afetten zarar gören toplam bin 655 çiftçi ve üreticiye zarar oranları nispetinde Ziraat Bankası Yüreğir Şubesi’nde adlarına açtırılan hesaplarına yatırıldı. 

Nehir yatağının taşması ve mevsim normallerinin üzerinde yağan yağmurlar Çukurova’da birçok üreticiyi mağdur ederken baştan Adana Valiliği olmak üzere, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün duyarlı çalışmaları sonucu tespitlerin hızlandırılması ve biran önce zarara uğrayan üreticin zararlarının karşılanması için harcanan çaba mağdur üreticileri mutlu etmişti. Selden zarar gören üreticiler; “öncelikle Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş’a, tarım il müdürlüğüne ve yardımların hızlandırılmasında emeği geçen her kuruma, şahsa teşekkür ederiz. Özelliklede Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a duyarlılığından dolayı ayrıca teşekkür ediyoruz” dediler. 

Share
437 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.