logo

12 Şubat 2019

Sera üretimine teşvik

Sera üretimi gerçekleştirmek isteyen üreticiye yapacağı yatırımın yüzde 75’ine kadar Ziraat Bankası kredi verecek. Verilen kredi 7 yıl vadeli olacak. Üretici ise krediden çok tarım sigorta fonlarında değişiklik bekliyor.

ADANA (GÜNEY HABER)-Sera üretimi gerçekleştirmek isteyen üreticiye yapacağı yatırımın yüzde 75’ine kadar Ziraat Bankası kredi verecek. Verilen kredi 7 yıl vadeli olacak. Üretici ise krediden çok tarım sigorta fonlarında değişiklik bekliyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın desteği Ziraat Bankası sera üretimi yapmak isteyen çiftçiye kurmak istediği seranın yüzde 75’ine kadar kredi verecek. 7 yıl vadeli olarak verilen kredi 2 yıl ödemesiz olacak. Yüzde 8,35 faiz oranı ile sera üreticilerine verilecek olan kredi, 2020 yılına kadar başvuruda bulanan üreticilere verilmeye devam edecek.

Sera üretiminin hem üretici, hem tüketici ve hem de ülke ekonomisi için çok önemli olduğunun altını çizen sera üreticisi Musa Altan, “Sera üretiminde her şey ayrı bir maliyettir ve kullanılan her bir malzemenin ayrı ayrı ömrü vardır. Örneğin sera kullanılan demir şebekenin ömrü 10 yıl. 10 yıl sonra yenilenmesi gerekiyor, sera örtüsü olan naylonların ömrü 3 yıl, 3 yıl sonra yenilenmesi gerekiyor. Aksi takdirde delinip içeriye soğuk hava ya da yağmur suyu geçirmeye başlıyor. Bu nedenle seralarda kullanılan her malzeme çok önemli” dedi.

TARIM SİGORTASI, KREDİDEN DAHA ÖNEMLİ

Sera üretimine yönelik teşvikler kadar yapılacak, tarım sigortasının da çok önemli olduğuna vurgu yapan Altan, “Üretici öyle ya da böyle sera kurmak için para buluyor. Fakat ürettiği ürünü sigortalatmak istediğinde tarım sigortası bu konuda çok sıkı davranıyor. Her üretimde tarım sigortası yok, seralarda ise tarım sigortası yaptırabilmek çok fazla kriter bulunuyor. Bunları yerine getirmek, üreticiye ek maliyet oluyor. En azından sadece doğal afetlere karşı seraların sigortalanması konusunda bir çözüm bulunması gerekiyor. Sera üretimi yapan kişiler için verilen kredilerden daha çok tarım sigortasındaki kriterler önemli. Bu nedenle seracılar olarak kredileri değil, tarım sigortalarını daha çok benimsiyoruz. Bu nedenle de tüm üreticilerin tarım sigortası yaptırabilmesi için yeni düzenlemeler bekliyoruz” diye konuştu.

 

Share
312 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.