hava 39° Orta
DOLAR 32,6538 % % 1.16
EURO 34,9038 % % -0.01
GRAM ALTIN 2.447,02 % % 2,34
ÇEYREK A. 4.000,88 % % 2,34
BITCOIN 67.031,99 % -0.943
SON DAKİKA

Şevkin: “İktidarın gündeminde ekonomi yok!”

Son Güncelleme :

31 Mayıs 2019 - 14:11

/ 374 views kez okundu.
Şevkin:  “İktidarın gündeminde ekonomi yok!”

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, meclis genel kurulunda özelde Adana,  genelde Türkiye’de yaşanan sorunlara çözüm aradı

ADANA (GÜNEY HABER) – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, özelde Adana genelde Türkiye’de gündemden düşmeyen sorunlara Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) çatısı altında çözüm arıyor.

PAMUK DESTEKLEMELERİNE DİKKAT ÇEKTİ
Meclis genel kurulunda gündem dışı yaptığı konuşmalarda toplumun farklı kesimlerinin sorunlarını gerek iktidar partisi milletvekillerine gerekse bakanlara ulaştırma gayretinde olan Dr. Şevkin, bu kapsamda bayram öncesi pamuk desteklemelerinde Adana’nın yer almamasına tepki gösterdi.
Bakanlık tarafından yapılacak pamuk desteklemeleri ödeme listesinde Adana’nın yer almamasının nedenini sorgulayan Dr. Şevkin, “Listede Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Antalya, İzmir, Manisa, Aydın gibi pek çok pamuk üretimi yapılan iller yer alırken Adana ilimize yer verilmemiştir. Neden listede Adana pamuk üreticisi yok? Bu listeyi kim yapmıştır ve neden Adana ödeme dışı tutulmuştur? Bölge ve illerimiz arasında ayrım yapan bu tutumu kabul etmiyoruz. Elbette bu illere de ödeme yapılsın ancak Adanalı çiftçilerimize de destekleme verilsin. Bilinmelidir ki ülkemiz çiftçisi ve Adanalı üreticilerimiz yalnız değildir” diye konuştu.

SÖZLEŞMELİ VE TAŞERON İŞÇİLERE VURGU YAPTI
Genel kurulda kamuda çalışan yüzbinlerce sözleşmeli personelin kadro sorununa da değinen Dr. Şevkin, daha önce söz verilmesine rağmen bir türlü kadro verilmediğine işaret etti. Sayıları 500 bine yaklaşan sözleşmeli memurların aile bütünlüğünden ve iş güvencesinden yoksun, düşük ücretle çalıştığını dile getiren Dr. Şevkin, “2011 seçimlerinde 234 bin sözleşmeliye kadro verilmişken o tarihten bu yana, 8 yıldır hiçbir sözleşmeli kadro hayaline kavuşamadı. Bu 8 yıllık süreç içerisinde kabinenin en tepesinden çeşitli defalar kadro sözü verilmesine rağmen bu sözler yerine getirilmedi” dedi.
Öte yandan Şehir Hastaneleri’nde çalışan taşeron işçilerin ve özellikle temizlik işçilerinin ve özel güvenlik görevlilerinin kadro güvencesinden yoksun, ağır iş yükü altında ezildiğini belirten Dr. Şevkin, “Şehir Hastaneleri’nde kadro verilmediği gibi işten çıkarılan emekçilerin varlığı söz konusudur. Taşeronları belediye, hastane veya bakanlıklarda çalışıyor şeklinde ayırt etmek eşit iş, eşit ücret ve çalışma barışı ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Şehir Hastaneleri, DHMİ ve KİT’lerde çalışan taşeron işçilere de kadro verilmelidir” diye konuştu.

İKTİDARIN GÜNDEMİNDE ECRİN BEBEK VE EKONOMİ YOK!
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre Türkiye’de 4 milyon 730 bin kişinin işsiz ancak bilinen rakamların aksine resmî rakamların dışında bu işsizliğin 8 milyon 500 bin kişiye ulaştığını vurgulayan Dr. Şevkin, şöyle konuştu:
“Üniversite mezunu gençlerimiz, pırıl pırıl gençlerimiz geleceğini başka ülkelerde arıyorlar. İnsanlar çaresizlikten kendini yakıyor. İnsanların yüzde 22’si açlık sınırında yaşıyor. Ecrin bebek gibi bebekler tecavüze ve katle uğruyor. Ben buradan iktidar milletvekillerine sormak istiyorum: Sizin gündeminizde şu anda ekonomi neden yok? Sizin gündeminizde bu sosyal olayları çözmeyle ilgili sorunlar neden yok? Bu torba kanunlarla uğraşmak yerine milletin gerçek gündemi olan ekonomiyle, işsizlikle ne zaman uğraşacaksınız, ne zaman çözüm üreteceksiniz?”