hava 39° Orta
DOLAR 32,6378 % % 1.12
EURO 34,8816 % % -0.07
GRAM ALTIN 2.446,00 % % 2,30
ÇEYREK A. 3.999,22 % % 2,30
BITCOIN 67.092,13 % -1.044
SON DAKİKA

Şevkin: “Yerli ve milli fabrikalar peşkeş çekiliyor!”

Son Güncelleme :

10 Haziran 2019 - 3:39

/ 406 views kez okundu.
Şevkin: “Yerli ve milli fabrikalar peşkeş çekiliyor!”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin’e verdiği yanıtta ‘Tank Palet Fabrikası’ özelleştirme işlemlerinin devam ettiğini vurguladı

ADANA (GÜNEY HABER) – Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, mülkiyeti Maliye hazinesine ait ve Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tahsisli Sakarya Arifiye İlçesi, Hanlıköy mahallesinde bulunan MSB Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü işletimindeki mal ve hizmet birimlerinin özelleştirilme işleminden “Yol yakınken dönülsün” çağrısı yaptı.

ÖZELLEŞTİRME İŞLEMİ BİTMEMİŞ!

Konuyla ilgili TBMM’ye sunduğu soru önergesine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan yanıt geldiğini bildiren Dr. Şevkin, Akar’ın özelleştirme işlemlerinin Resmi Gazete’de yayınlanan 481 sayılı ‘Cumhurbaşkanlığı Kararı’ kapsamında sürdüğüne yönelik bilgi aktardığını kaydetti.

Akar’ın cevabında anılan kararda özelleştirme uygulamasının sadece işletme hakkının verilmesi yöntemiyle gerçekleştirileceğinin belirtildiğini ifade eden Dr. Şevkin, “Milli Savunma Bakanı sayın Hulusi Akar, önergemize verdiği yanıtta söz konusu Cumhurbaşkanlığı kararıyla ilgili işlemlerin henüz neticelenmediğini ve çalışmaların devam ettiğini belirtmiştir” dedi.

Resmi Gazetede yayınlanan sözkonusu karar gereği özelleştirme işlemlerinin 31 Aralık 2019 tarihine kadar tamamlanmasının öngörüldüğünü hatırlatan Dr. Şevkin, ani bir kararla satışa çıkarılan TSK’ya ait Sakarya’daki tank palet fabrikasının özelleştirilme işleminin sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

“YERLİ VE MİLLİLİK ÇAĞRISI YAPANLAR NEREDE!”

Her fırsatta ‘yerli ve millilik’ naraları atanların tank palet fabrikası özelleştirme işlemlerinin tamamlanmamasını da göz önüne alarak bu yanlış karardan dönebileceğini dile getiren Dr. Şevkin, fırtına obüsleri ve tank paleti üretme konusunda hiçbir tecrübesi olmayan bir firma ve Katarlı ortağına sunulacağı bilinen fabrikanın milli menfaatlerin korunması adına Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde üretime ve istihdama devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Ekonomik kriz ortamının her sektörü derin bir buhrana sürüklediğine dikkat çeken Dr. Şevkin, “Tank palet fabrikasının özelleştirilmesi Türkiye ekonomisine vurulacak yeni bir darbe niteliğindedir. 50 yılda oluşan savunma sanayi tecrübesiyle ülke savunması açısından en stratejik fabrikalardan birinin her fırsatta ‘yerli ve millilik’ vurgusu yapanlar eliyle adeta peşkeş çekilmesi kabul edilemez. Yıl sonuna kadar özelleştirilme işlemi devam edeceği belirtilen Tank Palet Fabrikası için verilen yanlış karardan derhal vazgeçilmelidir” diye konuştu.