hava 39° Orta
DOLAR 32,6378 % % 1.12
EURO 34,8816 % % -0.07
GRAM ALTIN 2.446,00 % % 2,30
ÇEYREK A. 3.999,22 % % 2,30
BITCOIN 67.092,13 % -1.044
SON DAKİKA

Sinekler nefes aldırmıyor

Son Güncelleme :

07 Haziran 2019 - 1:22

/ 622 views kez okundu.
Sinekler nefes aldırmıyor

Adana’da hava sıcaklıkları arttığından bu yana semt, mahalle veya sokak fark etmeksizin Adana’nın geneli deyim yerindeyse sinek istilasına uğradı. İnsanları isyan ettiren, uyutmayan, akşamları rahat oturmalarına müsaade etmeyen sineklerin yaşattığı kabus maalesef ki etkisini arttırarak devam ediyor.

Adana’nın özellikle Sarıçam ilçesinde ve belirli birkaç mahallesinde yaz mevsiminin kabusu haline sinekler, bu yıl her ne olduysa Adana’nın geneline yayılmış durumda. Son günlerde insanlardan en fazla gelen şikayet konularının başında sivrisinekler geliyor. Hem rahatsız edici sesleri hem de sürekli ısırmaları ile insanlar geceleri canından bezdirir hale getiren bu sineklere acil çok acil çözüm bulunması bekleniyor.  

Belediye ilaçlama ekipleri akşamları ilaçlama yapmaya başladı ancak görünen o ki bu ilaçlamaların hiçbir faydası yok. Ekipler ilaçlama araçları ile bir sokaklar 2 kere geçip ilaçlama yapıyorlar fakat yapılan bu ilaçlama sineklere nasıl oluyorsa değmiyor bile. Onlar ilaçlama yapılmasına rağmen sinekler, faaliyetlerine hız kesmeden devam edebiliyorlar.

Buradan da şu anlaşılıyor bu ilaçlamalar yetersiz ve etkisiz kalıyor.

Bütün bir şehri etkisi altına alan bu sinek illeti ile artık ciddi ve kesin çözüm getirebilecek çalışmalar yapılması gerekiyor. Sineklerin çıkış kaynakların iyi tespit edilmeli, nerelerden türüyorlarsa ilk mücadele oradan başlatılmalı. Bataklık mı tarla mı göl mü her ne ise bu sineklerin bu kadar çok olmasını sağlayan bir an önce müdahale edilmelidir. Aynı zamanda araçlarla yapılan ilaçlamanın yetersiz olduğu aşikar iken daha detaylı bir ilaçlamanın yapılması gerekmektedir.

 Sinekle mücadele etmek bu kadar zor değil yani!

Şuanda Adana’nın kavurucu sıcakları henüz başlamadı. İlerleyen günlerde artacak olan cehennem sıcakları, sineklerle birleşince insanların nefes almaları imkansız hale gelecek. Yani sıcaklıklar daha da tırmanışa geçmeden sineklerle etkin bir mücadele edilmesi gerekiyor.

Sosyal medyada da sineklerin verdikleri rahatsızlıklarla ilgili ciddi şikayet sesleri yükseliyor. Sinek görmeyen mahalleler bile bu sene sineklerin istilası altına girdi. Adana’da birçok mahallede yıllardır yaşanan bu sorun bazı mahallelerde bu sene ortaya çıkmasıyla daha çok dillendirilir oldu. İnsanlar kendilerince çare bulmaya çalışıyorlar. Evlerini kendileri ilaçlıyorlar, vücut spreyleri kullanıyorlar, sinekleri uzaklaştırdığına inanılan çiçekleri akşamları yataklarının başlarına koyuyorlar ancak bu çareler genellikle saatlik çareler oluyor. Çare bulunacak mı yoksa bütün bir yaz böyle mi geçecek hep beraber yaşayıp göreceğiz.

Sonuç olarak şunları söyleyebilirim ki şuanda Adana’nın genelinde insanlar sivrisineklerden dolayı ne yapacağını şaşırmış durumda. Bu konuda büyük-küçük demeden tüm belediye başkanlarının taşın altına eline koyması, vatandaşın sorununu kendi sorunu olarak görmesi gereken tüm milletvekilleri ve diğer yetkililerin bu soruna acilen çare bulmaları gerekiyor.