logo

Soba yakanlar dikkat!

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte ısınma ihtiyacını karşılamak için insanlar ya elektrikli ısıtıcılarla ya doğalgazla ya da geleneksel yöntemlerle odun, kömür sobaları yakarak ısınmaya başladılar.

Adana’da doğalgaz kullanımı şehir genelinde yaygınlaştı ancak hatırı sayılır derecede de soba yakanlar bulunuyor. Adana’da ne kadar çok soba yakıldığını görmek için akşamları sokağa çıkmanız yeterli çünkü yakılan soba dumanlarından akşamları göz gözü görmez bir hali alıyor. Dumanlar bazı mahallelerde o kadar yoğun bir hal alıyor ki araçlar ilerleyemiyor, insanlar yürüyemiyor hatta dumanın etkisinden nefes bile almakta zorlanıyorlar.

Bu kadar yoğun soba kullanımı beraberinde birçok riski de getiriyor. Bunlar arasında en tehlikeli olanı da hiç şüphesiz ki soba zehirlenmeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Şu sıralar Adana yılın en soğuk günlerini yaşıyor. Dışarıda tüm şehri etkisi altına almış bir yağmur ve yağmurun kesildiği sıralarda etkisini hissettiren rüzgar kış mevsiminin en soğuk yüzünü bizlere göstermeye başladı.

Havaların bu kadar soğuması ile birlikte insanlar da üşümemek adına sobalarını daha çok yakmaya başladılar. Şu ana kadar Adana’da soba zehirlenmesi ile ilgili bir haber almadık çok şükür ancak daha uzun bir zaman sobalar yakılacak ve insanların daha da dikkatli olmaları gerekecek.

Soba zehirlenmeleri, haberlerden okuduğumuz ve internetten de araştırdığımız kadarı ile insanların yatmadan önce sobaya kömür atıp uyuduklarında meydana geliyormuş. Bu nedenle alınacak önlemler arasında ilk sırada sobaya kömür atıp hemen uyumamak gerekiyor.

Soba yakılan ortamların belirli aralıklarla havalandırılması da soba zehirlenmelerinin önüne gecen oldukça önemli bir faktördür. Bu nedenle ortamın ısısı düşer diye düşünmeden mutlaka ara ara odanızı havalandırın ve temiz havanın odanın içine girmesine müsaade edin.

Soba zehirlenmelerinde bir diğer önemli faktör de kullanılan kömürün kalitesidir. Eğer siz kalitesiz bir kömür kullanıyor ve bunu da yatmadan önce sobaya atıp yakıyorsanız Allah korusun ölüme davetiye çıkarıyorsunuz.

Kış mevsiminin kabusu olan soba zehirlenmelerinin önüne geçmek için mutlaka bu sayılan hususlara dikkat edin. Çünkü bazı evlerde soğuk diye ailenin tamamı soba olan odada kalıyor ve bu durum da yaşanabilecek bir olumsuzluk anında tüm ailenin yok olması demek oluyor.

Kış mevsiminde soba zehirlenmeleri ile ilgili olumsuz haberleri almayacağımız, insanların dikkatli bir şekilde soba yakmaya özen gösterdikleri ve can kayıpları olamadan kış mevsiminin atlatılmasını diliyoruz.

Share
627 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.