hava 34° Parçalı Bulutlu
DOLAR 32,9674 % % 0.2
EURO 35,3528 % % -0.06
GRAM ALTIN 2.467,40 % % -0,09
ÇEYREK A. 4.034,19 % % -0,09
BITCOIN 61.207,87 % -0.264
SON DAKİKA

Soma Faciası Seyhan Belediye Meclisi’nde 

Son Güncelleme :

03 Haziran 2014 - 22:55

/ 485 views kez okundu.
Soma Faciası Seyhan Belediye Meclisi’nde 


AW107083
Seyhan Belediye Meclisi toplantısına, Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciası damgasını vurdu.
 Haziran ayının ilk oturumunu gerçekleştiren Seyhan Belediye Meclisi gruplarında gündem dışı söz alan grup sözcüleri, Soma’da 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği faciaya değindi. İş kazaları istatistiklerinde dünya üzerinde Türkiye’nin ilk sırada yer aldığını öne süren Belediye Başkanı Zeydan Karalar, çok basit önlemlerle kazaların önüne geçilebileceğini söyledi.
ADANA (İHA) – Seyhan Belediye Meclisi toplantısına, Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciası damgasını vurdu.
Haziran ayının ilk oturumunu gerçekleştiren Seyhan Belediye Meclisi gruplarında gündem dışı söz alan grup sözcüleri, Soma’da 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği faciaya değindi. İş kazaları istatistiklerinde dünya üzerinde Türkiye’nin ilk sırada yer aldığını öne süren Belediye Başkanı Zeydan Karalar, çok basit önlemlerle kazaların önüne geçilebileceğini söyledi. Facia yüzünden kentteki tüm sosyal etkinliklerin iptal edildiğini belirten Karalar, “Bu taşeronlaşma, sendikasızlaşma sadece Türkiye’nin problemi değil. Bunu sadece Türkiye’de düşünmemek lazım. İnşallah tekrar emek sermaye çelişkisi ortaya çıkar. Bu konuda çok özür diliyorum; gruplarınızdan solcular, sosyal demokratlar çok büyük emek sarfetmiştir. Çok büyük mücadeleler sonucunda sendikalaşma olmuştur, örgütlenme ondan dolayı olmuştur. Ne zaman dünyada sol ve sosyal demokrasi zayıf hale gelmişse, işte o zaman taşeronlaşma ortaya çıkmıştır” dedi.
CHP Grubu adına konuşan Berfu Salıcı Yakıt ise, sosyal belediyeciliğin sadece yol yapıp imar uygulamalarını geçirmekten ibaret değil, vatandaşların mutluluğu ve güveninin de sağlanması gerektiğine dikkat çekerek, “Biz biliyoruz ki taşeron işçilik sadece belediyemizin engelleyebileceği bir konu değil. Mevzuatların, yasal düzenlemelerin mutlaka yapılması gerekiyor. Ancak şunu biliyoruz ki belediyenin içerisinde bunun söz konusu olmadığını biliyoruz. Sözleşmeli personel için iş güvenliği konusunda gerekli tüm incelemeler mutlaka ki yapılıyor ve yapılmaya devam edecek. Ancak bu yaşananlar şunu gösterdi ki üst işveren olarak, idare olarak, taşeron işçilerinin de iş güvenliği konusunda belediyenin hassasiyet göstermesi gerektiğini bu yaşadığımız olayda maalesef görmüş olduk. Öncelikle bu nedenle belediyemizde taşeron işçilerin de iş güvenliği yönünde sayın Başkanım gerekli tespitlerin yaptırılması için belki belediyeden birinin de görevlendirilmesi gerekebilir diye düşünüyoruz grup olarak” şeklinde konuştu.
MHP Grup Sözcüsü Devlet Korkutan da, maden faciasında hayatını kaybeden 301 işçinin ailesine başsağlığı dileyerek şunları söyledi:
“Bir daha böyle bir acı olayın ve kazaların yaşanmaması için yetkililerin acil önlemler, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin sıkı bir şekilde uygulanması ve alınması gerekmektedir. Bu olaylardan ihmali olanlar varsa bulunması ve en kısa sürede cezalandırılmalıdır.”
Faciada ihmali olanların hesap vermesi gerektiğinin altını çizen AK Parti Sözcüsü Yalçın Limoncu ise, facianın ihmal ve tedbirsizlikler zinciriyle olduğunun tahmin edildiğini vurguladı. Kader ve kazaya inanmanın tedbiri elden bırakmak anlamına gelmeyeceğine dikkat çeken Limoncu, “İhmali olanlar hesap vermeli. Bu hadisenin tüm boyutlarıyla aydınlatılması gerekiyor. Hem kazanın sebebi tam olarak aydınlanmalı, hem de ihmali olanlar bunun hesabını vermeliler. Bu kazanın ardından en fazla üzerinde durmamız gereken konu bir kez daha iş sağlığı ve güvenliği konusudur. Bizler de Seyhan İlçe Belediyesi olarak iş sağlığı ve güvenliği hususunda gerek mevzuatta, gerekse de uygulamada denetimlerde üzerimize düşen görevi eksiksiz olarak yapmalıyız” diye konuştu.