logo

Sosyal medya başkanları

Malum önümüzde bir yerel seçim bulunuyor. Aklında fikrinde belediye başkanlığı bulunanlar sosyal medyadan nam salmaya çalışıyor.

Ama bu arkadaşların bilmesini isterim ki; sosyal medyadan başkan çıkmaz. Sosyal medya, insanı başarıya götüren seçeneklerden sadece bir tanesidir.

Adayların belirleneceği vakit giderek kısalırken, aday adayları tüm dikkatleri üzerlerine çekmeye çalışıyor. Özellikle de mensubu olduğu partinin, genel merkezine sesini duyurmaya çalışıyor. Bu tür kişilere ben ‘Sosyal Medya Fatihi’ diyorum.

Tabi dünya değişiyor, Türkiye’de bu değişime ayak uydurmaya çalışıyor. Önceleri ekonomik gücü yerinde olan büyük aileler bir aday belirler siyaset bu eksende dönerdi. Ama şimdi öyle değil… Adama bakıyorsunuz iyi bir makama gelmiş ama bir anda görevinden istifa edip siyasette aday adayı olduğunu açıklıyor. Tabi buradaki amaç çok farklı… Eskiden bir belediye başkan adayını görmek, onun ağzından bir konuda söz almak çok önemliydi.

Ama şimdi iki tane araca, (model ve markaları fark etmiyor) giydirme yaptıran ve iki de vesikalık fotoğraf çektirip altına da adını soyadını yazdıran herkes sosyal medyada çözmedik hiçbir sorun bırakmıyor. Hayret etmemek mümkün değil…

Kendilerine bakıyorum, cep telefonları ile çektikleri fotoğraflardan yaptıkları afişlere bakıyorum, hiçbir projeleri olmadan tüm sorun ve problemleri çözdükten sonra birde o bölgede yaşayan insanları ekonomik alanda da müreffeh bir duruma getirdiklerini görünce kendi kendime gülüyorum. Resmen insanlarla dalga geçiyorlar.

Hayat bazı insanlara aslında çok kolaydır. Hayatın zorluğunu görmeyenler böyle her şeyi çok basite alabilirler. Ama bu insanlarda biraz akıl ve mantık olsa, birlikte fotoğraf çektirdikleri insanların zor yaşamlarından ibret almaları gerekiyor. Ama ‘Sosyal Medya Fatihi’ gitmiş tarlada çalışan üreticinin yanına, ayakkabısı kirlenecek diye adamcağızı yol kenarına çağırmış fotoğraf çektirmiş, evinde ziyaret ettiği hastaya hastanenin başhekiminin telefonunu vermiş. Telefon vermek iş çözmüyor, o hastayı alacaksın hastaneye götüreceksin tedavi ettireceksin. Veya Sosyal Medya Fatihi maddi durumu kötü olan bir aileyi ziyaret edip onlarlar fotoğraf çektirmiş. İşte Sosyal Medya Fatihleri yaptıkları bu işi seçim çalışması sanıyor.

Tabi kendilerinde bir keramet olmadığını, oturmak için aday adayı oldukları koltukların hakkını veremeyeceklerini kendileri de bildiği için sadece sosyal medyada varlar. Ne bir akademik projeleri, ne bir toplumsal projeleri, ne de bir geleceği yönelik projeleri var. O yüzden sosyal medya mesajlarında sadece ‘Vatan, Millet, Sakarya…’ mesajları verebiliyorlar.

Hiçbir zaman topluluk karşısına çıkmıyorlar, insanlarla teker teker bir araya gelip fotoğraf çektirip sosyal medyada paylaşıyorlar. Son zamanlarda projesi olan bir belediye başkan aday adayı görmedim. Proje ile çıktıklarını sananlarsa, “Projemi falan çalmış”, “Projemin adını filanca değiştirmiş” gibi kanıtlanması zor iddialarla polemik oluşturmaya çalışıyorlar.

Sosyal Medya Fatihleri yüzünden son bir aydan bu yana sosyal medyaya girmek istemiyorum. Her bir aday adayı günde en az 10 tane fotoğraf paylaşıyor. Bu tür paylaşım ve fotoğraflardan artık tiksinmeye başladım. Sosyal medya, seçim propagandası yapılacak bir platform değil artık insanların bunun farkına varması gerekiyor. Siyasetçilerin siyaset arenalarında olması gerekiyor. Şimdiden bu ziyaret fotoğraf ve paylaşımları insanları bıktırdı beyler… Siyasetin yolu bellidir…

 

Share
281 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.