hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Sözlü: “Adana çiçek üretiminde Türkiye’nin en önemli merkezi olacak”

Son Güncelleme :

30 Haziran 2015 - 18:52

/ 516 views kez okundu.
Sözlü: “Adana çiçek üretiminde Türkiye’nin en önemli merkezi olacak”

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin öncülük ettiği “Süs Bitkileri Yetiştiriciliği ve Pazarlaması İçin Fizibilite Çalışması” isimli projeye, Çukurova Kalkınma Ajansı 66 bin liralık destek verdi. İmza töreninde konuşan Başkan Hüseyin Sözlü, “Adana çiftçisine, Adana üreticisine alternatif ürün yetiştirme seçeneği sunmak için yürüttüğümüz projede Çukurova Kalkınma Ajansı’ndan destek aldık. Bu desteği önümüzdeki süreçte oluşturacağımız yeni projelerle büyütmek istiyoruz” dedi.

ADANA (GÜNEY HABER) – Adana Büyükşehir Belediyesi’nin öncülük ettiği “Süs Bitkileri Yetiştiriciliği ve Pazarlaması İçin Fizibilite Çalışması” isimli projeye, Çukurova Kalkınma Ajansı 66 bin liralık destek verdi.
Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana Ticaret Borsası, Çiçekli-Aflak Kırsal Kalkınma Kooperatifi, Hollanda Çiçek Borsası’nda faaliyet gösteren IQ Flowers, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Garden Quala’nın birlikte yürüttüğü, “Süs Bitkileri Yetiştiriciliği ve Pazarlaması İçin Fizibilite Çalışması” isimli projeye, Çukurova Kalkınma Ajansı 66 bin liralık destek verdi.
Projenin kabulünün ardından, Çukurova Kalkınma Ajansı’nda, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Lütfi Altınsu arasında imza töreni düzenlendi.

YENİ PROJELERLE DAHA FAZLA DESTEK ALMAK İSTİYORUZ
İmza töreninde konuşan Başkan Hüseyin Sözlü, “Adana çiftçisine, Adana üreticisine alternatif ürün yetiştirme seçeneği sunmak için yürüttüğümüz projede Çukurova Kalkınma Ajansı’ndan destek aldık. Bu desteği önümüzdeki süreçte oluşturacağımız yeni projelerle büyütmek istiyoruz. Ümit ediyorum ve inanıyorum ki; bu işin sonunda başarılı olacağız ve Adana çiçek üretiminde Türkiye’nin en önemli merkezi olacak. Belki Adana Türkiye’de küçük bir Hollanda gibi olacak ve çiçek bölgesi oluşturacağız. Çukurova Kalkınma Ajansı’na desteğinden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

KATMADEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLERE GEÇİŞİN BAŞLANGICI
Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Lütfi Altınsu da, tarımda katma değeri artırmanın gerekliliğinin sürekli dile getirildiğini ifade ederek, “Bunu bütün toplantılarda dile getiririz. Bu konuyu burada güzel bir örnekle hayata geçirmiş, değerlendirmiş oluyoruz. İnşallah bundan sonra katma değeri düşük tarımsal ürünler yerine, tarımımızın önünü açabilecek bir dönüşüm yaparız. Büyük dönüşümler böyle küçük dönüşüm projeleriyle oluyor. İnşallah bu kıvılcım ateşi yakar, büyütür ve bölge tarımına katkıda bulunulur. Bölge ticaretine, tarımına da katkı yapılmış olur. Bu temenniyle biz de böyle bir projeyi imzalamaktan dolayı mutluyuz” diye konuştu.

PROJEYLE İLGİLİ TEKNİK BİLGİ
Proje Adı: Süs Bitkileri Yetiştiriciliği ve Pazarlaması için Fizibilite Çalışması
Proje Bütçesi: 68.035,00 TL
Çukurova Kalkınma Ajansı Desteği: 66.199,79 TL
Belediyenin Eş Finansman Desteği: 1.835,21 TL
Genel Amaç: Adana Büyükşehir Belediyesi dezavantajlı bölgelerde Seyhan-Yüregir havzası, Karaisalı havzası, Karataş havzası, Sarıçam havzası, Ceyhan-Yumurtalık havzası ve Adana’nın kuzeyindeki dezavantajlı bölgelerde süs bitkileri yetiştirmek için saha araştırması yaparak verilerin toplanması ve istatistiklerin ortaya konması hedeflenmektedir. Ayrıca Adana ilindeki çiçekçilik sektöründe süs bitkilerinin nerelerde, nasıl, hangi şartlarda yetişeceği, bunların nasıl satılacağı ve sektörün mevcut durumu ile ilgili istatistiki verilerin oluşmasına da katkı sağlanacaktır.
Özel Amaç: Bölge ekonomisini canlandırmak, işsizliği azaltmak, yoksulluğu önlemek için, bölgemizde kritik öneme sahip tarım sektörünün geliştirilmesi, bu sektörde ürün çeşitliliğinin artırılması amacıyla süs bitkileri yetiştiriciliği ve pazarlamasının araştırma ve planlama çalışmalarını yapmak.
Proje İştirakçileri: Adana Ticaret Borsası, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Çiçekli Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, IQ Flowers ve Garden Quala.
Çiçekçilik sektöründe en büyük ithalat ve ihracat payına sahip olan Hollanda çiçek borsasının üyelerinden biri olan IQ Flowers bu projede pazar bulma ve üretim konularında destek sağlayacak. Projenin faaliyet süresi 3 ay.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER