hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Sözlü: “Filistinlilerle Beraber İnsanlık da Ölüyor”

Son Güncelleme :

22 Temmuz 2014 - 0:02

/ 503 views kez okundu.
Sözlü: “Filistinlilerle Beraber İnsanlık da Ölüyor”

SÖZLÜADANA (GÜNEY HABER) – Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırıların insanlık suçu olduğunu belirterek, meşru savunma adı altında yapılan saldırının soykırıma dönüştüğünü kaydetti.
Başkan Sözlü, kadın, çocuk, yaşlı ayırt etmeden Filistinlilerin öldürülmesini nefretle kınadığını belirterek, “İsrail’in Gazze’ye 7 Temmuz 2014 tarihinden itibaren gerçekleştirdiği hava ve kara saldırılarında hayatını kaybeden Filistinli sayısı 500’ü aştı. Yaralı Filistinli sayısı ise yaklaşık 3 bin. İsrail kendisini savunma adı altında masum sivilleri katlediyor. Gerekçe olarak, Gazze’den kendisine fırlatılan füzeleri gösterse de, verdiği karşılığın orantısız olduğu ortada. Şu mübarek Ramazan Ayı’nda sivillerin, çocukların, masum insanların katledilmesine mazeret üretmek mümkün değil. Üstelik İsrail’in kullandığı bombalar Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nde yargılanmasını gerektirecek türden yasak maddeler içeriyor” dedi.
Katliama Batı dünyasınının sessiz kalması bir yana, İsrail’i destekler mesajlar verilmesini eleştiren Başkan Hüseyin Sözlü, şöyle devam etti:
“Batılı ülkeler masum sivillerin karadan, denizden ve havadan bombalanmasını, katledilmesini, çocukların sahilde oynarken öldürülmesini seyrediyor ve İsrail’i destekleyecek açıklamalar yapıyor. Olan biteni kabullenmek mümkün değil. İsrail bunu Gazze’de ilk kez yapmıyor. Bu zülme dur denmediği ve İsrail durdurulmadığı müddetçe Birleşmiş Milletler’in tarafsızlığından, ağırlığından, ciddiyetinden bahsedilemez. İsrail nokta atışlarıyla sadece Hamas militanlarının hedef alındığını söylese de, yaşanan soykırım, parçalanmış çocuk bedenleri gerçeklerin öyle olmadığını kanıtlıyor.”
Başkan Hüseyin Sözlü, açıklamasını şöyle tamamladı:
“Ramazan Ayı’nın hüküm sürdüğü şu günlerde, Gazze’de çocukların, insanların ölmesini, ölüm tehdidi altında yaşamasını, yiyecek, su, ilaç bulmakta güçlük çekmesini, yaralıların tedavisinde sıkıntı yaşamasını, ambulansların patlayan bombalar arasında yaralıları hastaneye götürmeye çalışmasını derin bir acıyla görüyoruz. Dünyada vicdanların kör olduğunu da aynı üzüntüyle izliyoruz. Gazze’de katliamın son bulması için Birleşmiş Milletler’i ve Batı’yı hareket geçmeye davet ediyoruz. Müslüman ülkelerin İsrail saldırıları karşısında en azından seslerini yükseltmesini, tepki göstermesini bekliyoruz. Gazze’de Filistinlilerle beraber insanlık da ölüyor.”