hava 34° Parçalı Bulutlu
DOLAR 32,9674 % % 0.2
EURO 35,3528 % % -0.06
GRAM ALTIN 2.467,40 % % -0,09
ÇEYREK A. 4.034,19 % % -0,09
BITCOIN 61.207,87 % -0.264
SON DAKİKA

Sözlü Mehmet Akif’i Örnek Gösterdi

Son Güncelleme :

26 Mayıs 2014 - 11:30

/ 428 views kez okundu.
Sözlü Mehmet Akif’i Örnek Gösterdi

Sözlü, günümüzün yöneticilerine Mehmet Akif’i örnek gösterdi 

Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nin davetlisi olarak Adana’ya gelen Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon, Adanalılara hitap etti. Balkan Türkleriyle Selma Argon’un buluşmasına eşlik eden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı her şeyin milletin hikâyesi olduğunu ve günümüzde geçerliliğini koruduğunu söyledi.

ADANA (GÜNEY HABER) – Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nin davetlisi olarak Adana’ya gelen Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon, Adanalılara hitap etti.
Dernek binasında gerçekleşen, Adana Balkan Türkleri-Selma Argon buluşmasına eşlik eden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Mehmet Akif Ersoy isminin önemine değinerek, “Bizim çok önemli, tarihi, değer verdiğimiz, hürmet ettiğimiz, yazdığı her şey milletimizin hikayesi olan Milli Şairimizdir Mehmet Akif Ersoy. Onun torunu Selma Argon hanımefendiye, Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği aracılığıyla ev sahipliği yapmak Adana için büyük bir şereftir” dedi.

“ECDADIMIZIN MİRASINA SAHİP ÇIKMALIYIZ”
Türkiye’de son dönemde, Türk insanının inancıyla varlığının çatıştırılma noktasına getirildiğini ifade eden Başkan Hüseyin Sözlü,” Konuşmalarımda zaman zaman rahmetli milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’dan da örnek vermişimdir. Türkiye’de siyasi İslam noktasında iddiası olanlar öncelikle bir kere Mehmet Akif’i okuyup onun kadar milliyetçi olmalıdırlar. Mehmet Akif’te elbette bir İslamcı çizgi vardır fakat bu milli bir İslami çizgidir. Bugün hala geçerlidir. Avrupa’yı, Batı’yı, Türkiye ya da İslam dünyasıyla kıyasladığında senet gibi geçerliliğini koruyan bir ifadeleri vardır; ‘İşleri dinimiz gibi, dinleri de işimiz gibi.’ O ciddiyeti, o disiplini yakalayamadığımız müddetçe her türlü iddiamız havada kalıyor. Gerçekten büyük mücadeleler vermiş, büyük bedel ödemiş, ecdadımızın mirasına, onların fedakarlığının ve ödedikleri büyük bedelin farkında olarak sahip çıkarsak layık olabiliriz. Bu layık olma mücadelesinde de tabii ki her şeyden önce riyakarlıktan öte samimi bir duruş sergilemeliyiz” diye konuştu.