hava
DOLAR 32,5544 % % 0.12
EURO 35,0223 % % 0.36
GRAM ALTIN 2.439,59 % % 0,17
ÇEYREK A. 3.988,72 % % 0,17
BITCOIN 65.202,14 % -0.764
SON DAKİKA

SÖZÜTEK’DEN TOPLU TAŞIMAYA ZAM TALEBİ

Son Güncelleme :

16 Kasım 2015 - 22:10

/ 412 views kez okundu.
SÖZÜTEK’DEN TOPLU TAŞIMAYA ZAM TALEBİ

Adana ESOB ve Adana Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, kent içinde hizmet veren toplu taşımacı esnafının zorda olduğunu belirterek, Büyükşehir Belediyesi’nin acilen yeni bir ücret düzenlemesi yapmasını, kredi veren ilgili kurumların da faizleri en kısa zamanda düşürmesi gerektiğini bildirdi.

ADANA(GÜNEY HABER)- Adana ESOB ve Adana Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, kent içinde hizmet veren toplu taşımacı esnafının zorda olduğunu belirterek, Büyükşehir Belediyesi’nin acilen yeni bir ücret düzenlemesi yapmasını, kredi veren ilgili kurumların da faizleri en kısa zamanda düşürmesi gerektiğini bildirdi…
Minibüsçüler ve Özel Halk Otobüsçüler başta olmak üzere, servisçi, taksici, kamyoncu esnafının da ekonomik sıkıntılar nedeniyle zor günler yaşadığını ve zararına çalışan esnafın faizcilere muhtaç duruma geldiğini belirten Birlik Başkanı Nihat Sözütek, toplu taşımacılık yapan Büyükşehir Belediyesi’nin de zarar konusunda esnaftan geri kalmadığına dikkat çekerek, “Taşımacılık ücretlerine makul oranda zam yapılması kaçınılmaz olmuştur. Adana’daki ucuz taşımacılıktan hem esnafımız, hem de belediyemiz maddi anlamda büyük zarara uğramaktadır. Bu kan kaybı bir an evvel durdurulmalıdır. Esnafımıza makul oranda bir zam şart olmuştur “dedi.
Adana’da toplu taşımacı esnafının iki yılı aşkın zamandır zam alamadığını, verilen zamların da kısa sürede geri çekildiğini hatırlatan Başkan Sözütek, halen belediye otobüslerinin; öğrenci 1, sivil 1.80 liraya, özel halk otobüslerinin; öğrenci 1,sivil 1.90 liraya, minibüsçü esnafının ise; öğrenci 1.75, sivil 2 liraya taşımacılık yaptığını ifade ederek şöyle konuştu:
“Bugünkü yolcu taşıma ücretleri toplu taşımacı esnafımızı kurtarmıyor. Esnafımız perişan, esnafımız sıkıntılı, esnafımız zorda. Esnafımız kartlarla, kredilerle, borçlarla, birçoğu da para kazanamadığı için mecburen 10 numara yağ kullanarak işini yürütüyor. Kent içi zaten gürültü ve görüntü kirliliğinden geçilmiyor. Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Sözlü’den ricamız, bu esnafa yardımcı olması, rahat nefes aldırması, bir hayat öpücüğü vermesidir. Taşımacılık hizmeti yapan tüm esnaflarımızı, diğer büyükşehirler ile eş değer duruma getirilmelidir. Belediyemizin de ucuz taşımacılık uğruna zararı çok. Bu zarar, gerçekte halkın zararıdır. Salavat kuvvete bağlıdır. Para olursa hizmetler de aksamaz. Bu düzenlemede, ne halkımız, ne vatandaşımız, ne esnafımız, ne belediyemiz mağdur olsun istemiyoruz. Ama mutlaka ortak bir yol da bulunmalı”
Başkan Sözütek, zordaki esnaf ve sanatkârların, ekonomik zorlukları aşabilmek için düşük faizli krediye ihtiyacı olduğunu, bunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yakın bir süreçte dile getirdiğine dikkat çekerek, “Ben Cumhurbaşkanımızın, G-20 Zirvesi’nde de telaffuz ettiği gibi ‘faizler indirilmeli” sözüne canı gönülden katılıyorum. Evet, biz de Adana ESOB olarak, faizler acilen indirilmeli diyoruz. Bu faizlerle kimse yatırım yapamaz, borcunu ödeyemez, kredi kullanamaz, işini çeviremez. Sanayici, tüccar ve esnaf – sanatkârların çarkları yüksek faizler yüzünden durmuş vaziyette. Zora düşen taşımacı esnafımız, evini, işyerini, aracını satmakta, yetmediğinde faizcilere düşmektedir. Bu ucuz kredi meselesi bir an evvel çözülmelidir” şeklinde konuştu.