logo

11 Eylül 2018

Sözütek:”Fırıncıya da ucuz un verilsin”

Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, ekmekte girdi maliyetlerinin aşırı artışı ve ekmeğe zam talebine karşı çıkılmasına karşı “madem öyle, devletimiz fırıncı esnafımızı sübvanse etsin. Ucuz un verilsin” dedi.

ADANA – Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek,halkın temel gıda maddelerinden ekmekte, girdi maliyetlerindeki aşırı artışa rağmen, fırıncının zam talebinin kabul görmemesine karşılık, devletin esnafa sübvanse edilmiş ucuz un vermesini istedi.

Fırıncı esnafının ekmek üretiminde kullandığı ana maddelerden un, maya, mazot, küncü, poşet, kâğıt gibi girdilere de çok ciddi oranda zam gelmesinin,  dardaki esnafı daha da zora düşürdüğüne dikkat çeken Başkan Sözütek, devlet kurumlarının acilen toptan un fiyatlarını kontrol altına alması gerektiğini bildirdi.

Un fabrikalarının torba un fiyatını sürekli yukarılara çekmesinin fırıncı esnafının tedirginliğini daha da artırdığına işaret eden Başkan Sözütek, “Çukurova’da buğday hasadı sürecinde tüccarın 950 kuruşa, TMO’nun da 1.50 kuruşa aldığı buğday fiyatlarında bugün gelinen noktada aşırı artış olmamasına rağmen, un fiyatlarındaki tırmanış esnafımızı zora düşürmüştür. Devletimiz, hem fırıncı esnafımızın kazancına, hem de muhtemel zamla vatandaşımızın cebindeki paraya göz diken bu fırsatçı buğday tüccarları ile un sanayicilerine ‘dur’ demelidir. Ekmeğimizin üzerindeki oyunlar durdurulmalıdır. Aksi durum, fırıncı esnafımızda iflaslar artacak ya da ekmeğe zam kaçınılmaz hale gelecektir” dedi.

“DEVLET DESTEĞİ VERİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Ekmek üzerinde bugün yaşananlar karşısında oyunlar oynandığının da aşikar olduğuna dikkat çeken Başkan Sözütek, “Buğdayı çiftçiden ortalama bir liraya alan tüccar ile fabrikaları unun torbasını 65 liradan 100 liranın üzerine çıkarmış ise bunun arkasında fırsatçılık vardır. Maya fiyatları düne kadar 45 lira iken bugün 60 lira olmuşsa, küncü fiyatları dün 7 – 8 lira iken bugün 15 – 16 liraya yükselmişse bunun arkasında art niyet vardır. Halkın ekmeğiyle, fırıncının geleceğiyle oynama vardır. Vatandaşın evine sıcak ekmek götürmesinin önünde engeller vardır. Biz bunlara duyarsız kalamayız. Devletimizden, yetkili kurumlarımızdan vatandaşın ekmeğiyle oynamak isteyen, esnafımızı çökertmek isteyenlere karşı tedbir almasını istiyoruz. Un, maya, mazot, küncü, poşet, kağıt gibi tam 17 ayrı girdisi olan ekmek maliyetinin daha yukarıları çıkmasına mani olmak lazım. Bunun için denetim ve fiyat kontrollerinin artırılmasını, gerekirse fırıncı esnafımıza, ekmeğin maliyetini etkileyen tüm girdilerde sübvanse yoluyla devlet desteği verilerek düşük fiyatlı un temini istiyor ve bekliyoruz” diye konuştu.

 

Share
381 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.