logo

08 Ağustos 2018

Sözütek’ten vatandaşa kartlı biniş uyarısı…

Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, ulaşımda toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşları, para yerine kartlı biniş yapmaları konusunda uyararak, “bu sizin de bizim de menfaatimizedir” dedi.

ADANA (GÜNEY HABER)- Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, Adana şehir merkezinde ulaşımda toplu taşıma araçlarını tercih eden vatandaşların, para yerine kartlı biniş yapmalarının hem kendileri hem de esnafların menfaatlerine  olacağını bildirdi.

Büyükşehir Belediyesi ile yapılan anlaşma gereği, Adana şehir merkezinde hizmet veren minibüs ve özel halk otobüsleri ile belediye otobüslerinde, kartlı binişi teşvik amacıyla mevcut tarifenin de altına inilerek yeni bir uygulama başlatıldığını, ancak bu uygulamanın bazı art niyetliler tarafından kamuoyuna olumsuz şekilde yansıtılmaya çalışıldığına dikkat çeken Başkan Nihat Sözütek, “Bizim zam derdimiz ve niyetimiz yok. Tek derdimiz, vatandaşlarımızın kartlı sisteme hızlı şekilde intibak etmeleridir. Toplu taşıma araçlarında kartlı biniş sisteminin oturması hem Adana halkı, hem belediyemiz, hem de esnafımız açısından çok daha yararlı olacaktır” dedi.

Başkan Sözütek, bugün eleştiri konusu olan 3 liralık araç kartla paralı binişlerin süratle azalarak, kartlı sisteme geçişin hızlandırılması için toplu taşıma araçlarına binen vatandaşların, kentkart, temassız kart kullanmayı alışkanlık haline getirmeleri gerektiğini, bunun için de kentimiz adına duyarlı olmak gerektiğini ifade etti.

Sözütek, “1 Ağustos tarihinde Büyükşehir Belediyemizin toplu taşımadaki paralı binişlere son vermek amacıyla başlattığı uygulamada yer alan ve paralı binişlerde, araç kart kullanımıyla geçerli olan 3 liralık nakit ücret, kentkart ve temassız kart kullanımının yaygınlaşmasıyla otomatik olarak sonlanacaktır. Bu sistemin oturması, duyarlı vatandaşlarımızın kart kullanımını benimsemesine bağlıdır. Sonuçta, paralı binişlerde 45 kuruş daha fazla ödemek yerine, kentkart ya da temassız kart kullanarak toplu taşıma araçlarına 2.55 lira ödeyerek biniş yapabilirler.  Nakit konusunda ısrarcı olmak, hem kendilerine, hem de esnaflarımıza zarardır. Bizim fazladan kazanç elde etme derdimiz yok. Bu açıdan, vatandaşlarımız şehrimize yakışır duyarlılığı göstererek, kartlı kullanımı benimseyerek, hem bütçelerine hem de sisteme destek vermelidir” diye konuştu.

Sözütek, paralı binişlerin sadece Adana’da değil tüm yurtta sıkıntı yarattığını ve kayıplara yol açtığına işaret ederken, Büyükşehir Belediyesi’nin sistemine destek verdiklerini, ayrıca Ulaştırma Bakanlığı’nın da yurt genelinde geçerli olacak yeni bir kart sistemini uygulama hazırlığında olduğunu, böylece ülke genelinde binişlerin tek bir sistem ve tek bir karta bağlanacağını da müjdeledi.

Share
369 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.