Adana Güney Haber

SÜMER: ÖĞRETMENLER EK İŞ YAPMAYA MECBUR

SÜMER: ÖĞRETMENLER EK İŞ YAPMAYA MECBUR
135 views
21 Ağustos 2021 - 15:32

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Öğretmenlere her sene eğitim öğretim yılı başında verilen kırtasiye yardımı ile ilgili eleştirilerini gündeme taşıdı. Sümer, “Öğretmenlerimize gerekli ekonomik destek verilmiyor” Dedi.

(HABER MERKEZİ)-CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Öğretmenlere her sene eğitim öğretim yılı başında verilen kırtasiye yardımı ile ilgili eleştirilerini gündeme taşıdı. Sümer, “Öğretmenlerimize gerekli ekonomik destek verilmiyor” Dedi.

Orhan Sümer, “Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan öğretmenlere her yıl, eğitim yılı başında, eğitime hazırlık ödeneği adı altında belli bir ücret ödemesi yapılıyor. Bu tutar öğretmenlerimize bir nevi ilaç oluyor. Yaşanan bunca ekonomik sıkıntıya rağmen bu sene öğretmenlerimizin durumu yine göz ardı edilmiştir. 2021 yılında öğretim yılına hazırlık ödeneği de yüzde 2,5 oranında artırılarak 1.210 TL’den 1.250 TL’ye çıkarılmıştır. Yani öğretmenlerimize sadece 40 lira fazla ödeme yapılacak. Bu tutar gerçek enflasyon oranı baz alınarak en az yüzde 40 yüzde 50 arttırılmalıdır. Ancak o zaman öğretmenlerimiz bir nebze yara sarabilir.” Dedi.

Orhan Sümer, “Raporlarla, okullardaki gözle görülen durumla, her yıl mezun verilen öğrenci sayısıyla açık şekilde öğretmen ihtiyacımız olduğu kesin. Ancak iktidar yetkililerine sorduğumuz zaman iş eğitim ve öğretmen olunca ödenek yok açıklaması yapılıyor. Türkiye gibi bir ülkede eğitime verilen önem vicdanları yaralıyor. En çok değer görmesi, yatırım yapılması gereken alan en az değeri görüyor. Öğretmenlerini bu kadar sınıflandıran, ekonomik zorluklar içinde mücadele etmeye mecbur bırakan başka bir iktidar olmamıştır” Dedi.

Orhan Sümer, “Öğretmenlerimize verilecek yardımlarda bile 10 lirayı hesaplayan iktidar, aslında durumun ne kadar vahim olduğundan habersiz. 19 yıllık AKP İktidarının sonunda öğretmenlerimiz artık ikinci, hatta üçüncü işte çalışmak zorunda kalıyorlar. Ek ders ücretlerini alamayan, kadrolu, ücretli, sözleşmeli ayrımına tabi tutulan öğretmenlerimiz hayat şartları altında ezilmemek için başka işlerde çalışmak zorunda kalıyorlar. Atanamayan öğretmenlerimizin konusu ise artık kangren olmak üzere. İktidarın artık bu konuyu görmezden gelme şansı kalmamıştır.” Dedi.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -