logo

Sütçüler, süte zam istiyor

Geçimlerini hayvancılıkla sağlayan besicilik, sütçülük yapan üreticiler, yeme ve samana gelen zamlardan dolayı süt fiyatlarının da artmasını istiyorlar. En son süte 6-7 ay önce zam geldiğini ve bu tarihlerden sonra zam yapmadıklarını ancak yemlere sürekli zam geldiğini belirten üreticiler, süte de zam yapılmasını istiyorlar.

ADANA (GÜNEY HABER)-Geçimlerini hayvancılıkla sağlayan besicilik, sütçülük yapan üreticiler, yeme ve samana gelen zamlardan dolayı süt fiyatlarının da artmasını istiyorlar. En son süte 6-7 ay önce zam geldiğini ve bu tarihlerden sonra zam yapmadıklarını ancak yemlere sürekli zam geldiğini belirten üreticiler, süte de zam yapılmasını istiyorlar.

Çiğ süte en son geride bıraktığımız Eylül ayı içinde zam yapılmasının ardından itre fiyatı 2 lira olan süt 2 buçuk liraya satılmaya başlanmıştı. Aradan geçen onca zamana rağmen süt fiyatlarına zam yapılmaması karşısında üreticiler zam isteklerini tekrar gündeme getirdiler ve sütün şuan ki satış fiyatının maliyetlerini kurtarmadığını ifade ettiler.

Hayvanlarını beslemek için mutlaka yem ve saman almak zorunda olduklarını ancak artan maliyetleri kendilerini çok fazla zorladığını belirten Süt Üreticisi Nedim Koşar; “Büyükbaş hayvanların bakımı genelde mera hayvancılığı olarak değil de kapalı ortamda ahır hayvancılığı şeklinde yapılıyor. Bu nedenle hayvanları sürekli yemlerle ve samanlarla beslemek gerekiyor. Samana ve kullandığımız yemlere sürekli zamlar yapılıyor, dolayısıyla maliyetlerimiz artıyor. Ancak gelin görün ki çiğ süte zam yapılmıyor ve neredeyse 6 aydır aynı fiyattan yani litresini 2 buçuk liradan satıyoruz. Üreticiler olarak çiğ sütün fiyatının arttırılmasını istiyoruz.” dedi.

Çiğ sütün fiyatının en az 3 lira olması gerektiğini belirten Nedim Koşar; “Hayvancılıkla ilgilenen kişiler bilirler ki yemlerin birçok türü bulunmaktadır. Kimisi kilo almasını kimisi de süt veriminin çok olmasını sağlar. Bunların yanı sıra hayvan bakımında saman kullanılır ve onun da fiyatına zam yapılıyor. Şuanda aldığımız yemlerin çuvalını 80 liraya alıyoruz ve bu yemler bir hafta bile idare etmiyor. Yemlerin haricinde hayvanların bakımı için diğer maliyetlerimizde söz konusu oluyor ve bu durumlarda maliyetlerimizi bile karşılayamıyoruz. Bu nedenle çiğ süt fiyatına zam yapılmasını ve en az 3 liradan satılmasını talep ediyoruz.” diye konuştu.

Share
200 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.