logo

15 Aralık 2017

Tarım işçilerinin umutlu bekleyişi

Mevsimlik tarım işçilerinin yoğun olarak çalıştığı yerlerde eğitim ve sosyal faaliyetleri ile işçilerin temel ihtiyaçlarını giderebilecekleri ortak kullanım alanları bulunan geçici yerleşim alanları oluşturulması için hazırlanan yönetmeliğin Resmi Gazete’de yer almasının ardından büyük sevinç yaşayan tarım işçilerinin umutlu bekleyişi devam ediyor.

ADANA (GÜNEY HABER)-Mevsimlik tarım işçilerinin yoğun olarak çalıştığı yerlerde eğitim ve sosyal faaliyetleri ile işçilerin temel ihtiyaçlarını giderebilecekleri ortak kullanım alanları bulunan geçici yerleşim alanları oluşturulması için hazırlanan yönetmeliğin Resmi Gazete’de yer almasının ardından büyük sevinç yaşayan tarım işçilerinin umutlu bekleyişi devam ediyor.

Başbakanlık tarafından 2017 yılının ilk aylarında mevsimlik tarım işçilerinin yaşam standartlarını yükseltmek için hazırlanan yönetmeliğin Resmi Gazete’de çıkması nedeniyle büyük sevinç yaşayan tarım işçileri, kara kış bastırmadan geçici alanların oluşturulması noktasında umutlu bekleyişini sürdürüyor.

Hazırlanan yönetmelikten sonra büyük sevinç yaşadıklarını belirten tarım işçisi Ali Demir, uzun zamandır böyle bir düzenleme yapılmasını beklediklerini kaydetti. Çıkan yönetmelik sonrasında umutlandıklarını belirten Demir, “O günden bu yana bekliyoruz. Ancak hiçbir değişiklik olmadı. Yaz sıcağını yine çadırlarımızda geçirdik. Bir taraftan sinek, bir taraftan sıcak bizleri perişan etti. Şimdi soğuk havalar başladı. Bizler yine çadırda yaşamaya devam ediyoruz.” dedi.

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN İSTİYORUZ

Soğuk havada çocukları ile perişan olduklarını belirten Demir, “Çocuklarımızı tarlaya götürmek istemiyoruz. Çünkü hava soğuk ve bu nedenle hasta oluyorlar. Çadırda bırakamıyoruz, çünkü yanlarında bir büyükleri olmadan çadırda soba yakamazlar. O yüzden çocuklarımızla perişan oluyoruz. En azından çocuklarımızın rahat bir ortamda yaşamayabilmeleri için bizlere geçici alan kurulmasını istiyoruz. Çadırda yaşamak çok zor… Bu rezilliği çocuklarımızın da yaşamasını istemiyoruz.” diye konuştu.

YÖNETMELİĞİN UYGULANMASINI İSTİYORUZ

İlk Bahar döneminde çıkan yönetmeliğin uygulanmasını istediklerini belirten Demir, “Artık yasa çıktı. Hala bizler için söylenen şeyler neden yapılmıyor. Doğrusu bunu anlayamıyoruz. Yazın sıcağında, kışın soğuğunda çalışan ve yaşayan insanlar biziz. Artık yetkililerin bizler için çözüm bulmalarını istiyoruz. Çıkan yasanın bir an önce uygulamaya geçmesini istiyoruz. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızdan da yardım bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share
583 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.