Adana Güney Haber

TARIM İŞÇİLERİNİN ZORLU MESAİSİ BAŞLADI

TARIM İŞÇİLERİNİN ZORLU MESAİSİ BAŞLADI
381 views
23 Eylül 2021 - 14:00

‘Çukurova’nın Beyaz Altını’ı olan pamuk binlerce insana ekmek kapısı oluyor. Sıcak havada güneşin altında pamuk toplayarak geçimini sağlayan tarım işçileri, topladıkları pamuk kadar alacakları ücretlerin arttığını belirtiyorlar.

(HABER MERKEZİ)-‘Çukurova’nın Beyaz Altını’ı olan pamuk binlerce insana ekmek kapısı oluyor. Sıcak havada güneşin altında pamuk toplayarak geçimini sağlayan tarım işçileri, topladıkları pamuk kadar alacakları ücretlerin arttığını belirtiyorlar.

Pamuk hasadının başlaması ile birlikte tarım işçileri de yavaş yavaş tarlalara girmeye başladı. Sıcak havada, tüm gün boyunca güneş altında çalışarak geçimlerini sağlayan tarım işleri için şimdi de pamuk toplama sezonu açıldı. Biçerdöverlerin girmediği kıraç topraklarda elleriyle pamuk toplayan tarım işçilerinin aldıkları yevmiye miktarı ise topladıkları mahsus miktarına göre değişiklik gösteriyor.

Sabah gün ışımadan pamuk tarlasına gitmek için yola çıktıklarını kaydeden tarım işçileri; “Çukurova’da pamuk hasadının başlaması ile birlikte bizim için de çalışma dönemi başladı. Sabah erkenden tarlaya girip pamuk toplamaya başlıyoruz. Pamuk toplama mesaimiz akşam saat 18:00’a kadar devam ediyor. Pamuk işçilerine topladıkları pamuk kadar yevmiye veriliyor. Veya bir kişiye tüm tarladaki pamuğun toplanması için tek bir fiyat veriliyor. Daha çok para kazanmamız için daha çok çalışarak daha çok pamuk toplamamız gerekiyor.” ifadelerini kullandılar.

 GÜNEŞİN ALTINDA ÇALIŞMAK ÇOK ZOR

Pamuk toplamanın çok zor olduğunu özellikle de yakıcı güneşlerin kendilerini çok zorladığını belirten tarım emekçileri; “Güneşin altında pamuk toplamak hiçte kolay bir iş değil. Hava sıcak, tarla sıcak; bu nedenle yaptığımız iş gün ilerledikçe daha da zorlaşıyor. Bu kadar zor bir işin daha büyük kazancı olması gerekiyor. Her insan tarlada pamuk toplayamıyor. Pamuk ağırlığı olmayan bir ürün olduğu için para kazanabilmeniz için çok çalışmanız ve çok pamuk toplamanız gerekiyor. Bizlerde sabahtan akşama kadar var gücümüz ile pamuk topluyor ve nafakamızı çıkarmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

marmaris tekne turu