logo

Tarım işçisi çocuklarına kreş ve bakımevi yapılacak

TBMM Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi Alt Komisyonu, mevsimlik kadın tarım işçilerinin yaşam standardını yükseltmek için başlatmış olduğu çalışmasını tamamlarken, tarım işçilerinin çocukları için kreş, yaşlıları için de bakımevi açılması gerektiği kararını verdi.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-TBMM Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi Alt Komisyonu, mevsimlik kadın tarım işçilerinin yaşam standardını yükseltmek için başlatmış olduğu çalışmasını tamamlarken, tarım işçilerinin çocukları için kreş, yaşlıları için de bakımevi açılması gerektiği kararını verdi. Komisyonun almış olduğu bu kararı destekleyen tarım işçileri, en kısa zamanda kreşlerin ve bakımevlerinin açılmasını istedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi Alt Komisyonu, mevsimlik kadın tarım işçileri ile kırsal alanda yaşayan kadınların hayatını mercek altına aldı. Oluşturulan komisyon mevsimlik kadın tarım işçileri ile kırsal alandaki kadının istihdam, sosyal güvenlik, sağlık ve eğitim sorunları alanlarında yapmış olduğu çalışmaları tamamlayarak, yapmış oldukları araştırma ve incelemelere ait bir rapor hazırladı.

Hazırlanan raporda, mevsimlik tarım işçisi olarak çalıştırılan kadınların bulunduğu bölgelerde kreş ve bakımevi oluşturulmasından, mevsimlik tarım işçilerine sağlık hizmeti verecek olan mobil sağlık ocakları, ortak mutfak ve çamaşırhanelere varana kadar pek çok proje yer alıyor. Rapor üzerinde yapılacak son düzenlemeler sonrasında, hazırlanan rapor TBMM Genel Kurulu’na sunulacak.

Uzun yıllardan bu yana mevsimlik tarım işçileri için yapılacak yasal düzenlemeyi beklediklerini belirten tarım işçisi Hacer Demir, “Yapılacak düzenleme sonrasında mevsimlik tarım işçileri de insan gibi yaşamaya başlayacak. Şuanda bizler tarlalarda hiçbir sosyal hakkımız olmadan çalışıyoruz. Yıllardır çocuklarımızın hayatlarını kurtarabilmeleri için düzenleme bekliyoruz. Benim çocuklarım büyüdü artık onları hiçbir yasa kapsamaz. Ben çocuklarımı tarlalarda büyüttüm. Ama şimdi aynı kaderi yaşayan torunlarım var. Hiç olmazsa onların hayatı kurtulsun istiyorum” dedi.

ÇOK BÜYÜK BİR HİZMET OLUR

Çocuklarına kreşlerde, yaşlılarına da bakımevinde bakılmasını isteyen Demir, “Şuanda benim kayınvalidem çadırda beni bekliyor. Kadın sabahtan akşama kadar tek başına çadırda yatıyor. Bazen yemek bile yiyemeden beni bekliyor. Çünkü tek başına hiçbir ihtiyacını karşılamıyor. Böyle bir yasal düzenleme yapılırsa, hem çocuklarımızın hayatı kurtulur, hem de yaşlılarımız için çok büyük bir hizmet olur. Yapılan bu çalışmaların ve tespit edilen eksikliklerimizin bir an önce hayatı geçirilmezini istiyoruz. Artık bu düzenlemeler kağıt üzerinde kalmasını istemiyoruz. Çünkü bu söylentiler uzun yıllardan bu yana var” diye konuştu.

Share
184 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.