Adana Güney Haber

Tarımda ‘topraksız’ dönem

Tarımda ‘topraksız’ dönem
109 views
04 Haziran 2021 - 0:34

Adana’da topraksız tarım yöntemiyle yetiştirilen domates seralarının artması ile birlikte tarımda topraksız dönemde başlamış oldu. Topraksız tarım yöntemi hızla gelişirken, topraksız tarım yöntemi ile üretim yapan çiftçiler devletten destek bekliyor.

(HABER MERKEZİ)-Adana’da topraksız tarım yöntemiyle yetiştirilen domates seralarının artması ile birlikte tarımda topraksız dönemde başlamış oldu. Topraksız tarım yöntemi hızla gelişirken, topraksız tarım yöntemi ile üretim yapan çiftçiler devletten destek bekliyor.

Topraklı tarıma göre daha topraksız tarım yöntemi ile daha fazla ve daha kaliteli ürün elde edilirken, bu yöntem ile üretilen ürünler daha kaliteli ve raf ömrü de topraklı tarımdan elde edilen ürünlere göre daha uzun oluyor.

Topraksız tarım yönteminin faydaları hakkında bilgi veren Üretici Sinan Ketenci; “Topraksız tarım yönteminde en önemli husus, yetiştirilen bitkinin kök hastalıklarına yakalanmaması. Topraksız domatesin diğer topraklı domatese göre raf ömrü biraz daha uzun olduğu için tercih ediliyor. Ayrıca bakımı da topraklı tarıma göre daha kolay olduğundan tercih ediliyor. Aslında Adana’nın topraksız tarım için daha büyük potansiyele sahip olmasına rağmen, Adana bu konuda biraz geç kaldı.” dedi.

Topraksız tarım yöntemi ile yetiştirilen meyve ve sebzelerin istenilen kalitede üretilebildiğinin altını çizen Ketenci, “Topraksız tarım yöntemini ile yetiştirilen bitkilerin kökünü, Hindistan cevizi kabuğundan elde edilmiş bir pres yatak tutuyor. Bu yataklara ister domates, ister salatalık, ister patlıcan fidesi dikiliyor. Yetiştirilecek bitkinin çeşidine göre yatak ortamı ayarlanabiliyor. Topraksız tarımda her şeyden önce kök hastalıklarına rastlanmıyor. Bu nedenle bitkiye istenilen düzeyde makro ve mikro elementler, su ve gübreler aracılıyla veriliyor. Bu da daha fazla ve daha kaliteli üretime neden oluyor.” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin