Adana Güney Haber

Tarlada ucuz, pazarda pahalı

Tarlada ucuz, pazarda pahalı
303 views
23 Ocak 2021 - 2:00

Kış mevsiminin gelmesin ile birlikte kış mevsimine ait olan meyve ve sebzeler de tezgahlardaki yerlerini aldı. Üreticiler ise tezgahlarda vatandaşlara yüksek fiyatlardan satılan meyve ve sebzelerin tarlada çok düşük fiyatlara satılmasından şikâyetçi.

(HABER MERKEZİ)-Kış mevsiminin gelmesin ile birlikte kış mevsimine ait olan meyve ve sebzeler de tezgahlardaki yerlerini aldı. Üreticiler ise tezgahlarda vatandaşlara yüksek fiyatlardan satılan meyve ve sebzelerin tarlada çok düşük fiyatlara satılmasından şikâyetçi.

Kışlık meyve ve sebzelerin tarlalarda ve bahçelerde hasadı sürerken üreticiler ise büyük emeklerle yetiştirdikleri ürünlerinin tarlada ucuza alınıp vatandaşa pahalı satılmasından yana dertli olduklarını ifade ediyorlar. Özellikle şu sıralar pazarlarda bol miktarda bulunan ıspanak fiyatının yüksekliği ile dikkat çekerken ıspanak üreticileri ise tarlarda ürünlerinin para etmemesinden dolayı ektikleri üründen çok bir kar elde edemediklerini ifade ediyorlar.

Ispanağın tarlada ucuz olduğunu pazarda ve manavda ise pahalıya satıldığını bu durumun ise kendilerini üzdüğünü ifade eden Hüseyin Bozkır; “Ispanak kış mevsiminin en önemli sebzelerindendir bizler de tarlada ektiğimiz ıspanakların hasadını gerçekleştiriyoruz. Ispanak bu sene fiyatının yüksekliği dikkat çekiyor. Ancak gelin görün ki yüksek fiyatlar pazarlarda ve manavlarda görülüyor. Üreticiye yansıyan bir durum yok. Ispanak şuanda pazarlarda ve manav tezgahlarında 6-7 liraya satılıyor ancak fiyatlar bahçede 2 lirayı bile bulmuyor. İşin zahmetini bizler çekiyoruz ancak kazanç elde edemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Özellikle yağmur sonrasında ıspanak toplamanın zorluğuna dikkati çeken Bozkır; “Uzun zamandır beklediğimiz yağmurlar yağdı ancak yağmur sonrası tarlaya girmek gerçekten çok zor. Özellikle de topladığınız ürün ıspanak ise zorluk daha da artıyor. Çünkü çok topraklı ve çamurlu oluyor. Hem toplamak hem de pazara temiz yollamak adına temizlememiz gerekiyor.” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin