logo

08 Ağustos 2018

Taze fasulyede hasat zamanı

Yaz mevsiminin en önemli sebzelerinden olan ve kışlık hazırlıklarının da başında gelen taze fasulye de hasat zamanı geldi. İlk yetişen fasulyeleri toplayarak pazarlara ve meyve sebze hallerine gönderen üreticiler, fiyatların beklentilerini karşılamasını bekliyor.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Yaz mevsiminin en önemli sebzelerinden olan ve kışlık hazırlıklarının da başında gelen taze fasulye de hasat zamanı geldi. İlk yetişen fasulyeleri toplayarak pazarlara ve meyve sebze hallerine gönderen üreticiler, fiyatların beklentilerini karşılamasını bekliyor.

Besin değeri çok yüksek olan Türkiye’nin hattı dünyanın pek çok bölgesinde önemli bir sebze olan fasulyede ilk hasat başladı. Sezon bitene kadar sürekli yenilenen, yeni yetişen fasulyelerle birlikte hasat zamanı uzun olan fasulye, taze olarak pişirilmesinin yanında hem turşuluk hem de kışlık dondurucu ve konserve yapılarak bol miktarda tüketiliyor.

Fasulyede bu sene verimini çok olduğunu ve herhangi bir hastalık ya da böcek saldırısı ile karşılaşmadıklarını belirten Çiftçi Mehmet Özkul; “Fasulyenin ilk hasadına yani toplanmasına başladık. Daha önce ekimi yapılarak erkenci toplanan fasulyelerde var ancak yaz fasulyelerinin tam zamanı şuanda. Fasulye zaten sürekli kendini yenileyen bir sebze ve 3-4 kere daha toplarız. Biz pazara götürüp kendimiz satamıyoruz. Tarlada satıyoruz. Oradan da pazarlara gidiyor. Taze fasulye hem dondurucu hem de konservelerde kış için de hazırlandığı için satışları fazla oluyor. Bizlerde fasulyeden bu sene umutluyuz.” dedi.

Fasulyenin ekiminden, toplanmasına kadar emek istediğini belirten Mehmet Özkul; “Yetiştirilen her üründe mutlaka bir emek vardır. Fasulyede de durum böyle. Ekimi bazı traktörlerle yapılsa da otunun temizlenmesi, diplerinin doldurulması ve en zor olanlar da sulama ve fasulyelerin toplanması bizleri uğraştıran durumlar oluyor. Toplanması sırasında ise, kısa kollu giyinirseniz fasulyeyi toplarken teninize zarar veriyor. Bu nedenle şu sıcaklarda uzun kollu giyerek toplamak zorundayız. Bu da biraz bizleri zorlasa da yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Share
231 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.