logo

18 Temmuz 2019

Taze incir tezgâhlardaki yerini aldı

Yaz mevsiminin önemli meyvelerinden bir tanesi olan incir, pazarlarda ve manav tezgahlarında yerini aldı. İncirde bu sene herhangi bir hastalık ve böcek tehdidi yaşanmadığını belirten üreticiler, verimin çok olmasından dolayı büyük mutluluk yaşıyorlar.

 (HABER MERKEZİ)-Yaz mevsiminin önemli meyvelerinden bir tanesi olan incir, pazarlarda ve manav tezgahlarında yerini aldı. İncirde bu sene herhangi bir hastalık ve böcek tehdidi yaşanmadığını belirten üreticiler, verimin çok olmasından dolayı büyük mutluluk yaşıyorlar.

Temmuz ayı ile birlikte olgunlaşıp satılmaya hazır hale gelen incirler, vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor. İncirin farklı bölgelerde birçok çeşidi bulunsa da Akdeniz İkliminin hüküm sürdüğü yerlerde üretimi bol miktarda yapılan incire vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor. Kilosu 3 liradan satılmaya başlanan incir, fiyatının çok yüksek olmamasından dolayı ise büyük talep görüyor.

Bu sene incirde veriminin çok olduğunu ve fiyatların düşük olduğunu belirten Mehmet Emin Gültekin ; “Temmuz ayı gelince incirler de olgunlaşıyor ve satılmaya başlanıyor. Vatandaşların özellikle de çocukların çok sevdiği bir meyvedir incir. Bu nedenle incirin satışları her zaman güzel olur. İncir bu sene sezonu 3 liradan açtı. Fiyatlar makul seviyelerde olduğu için insanlar rahatlıkla satın alabiliyor.” ifadelerini kullandı.

İnsanların meyve olarak tüketmesinin yanında bolca alarak reçelini de yaptıklarını söyleyen Gültekin; “İncir hem meyve olarak yeniyor hem de reçeli yapılıyor. Tüm meyvelerin reçeli elbette güzel olur ancak incirin reçeli bir harika oluyor. Reçel yapmak isteyenler bol miktarda alarak reçellerini de yapıyor. Bazı müşterilerimiz kuruttuğunu da söylüyor. Tadı ve aroması ile damaklarda hoş bir lezzet bırakan incir dayanma gücü düşük bir meyve olduğu için muhafazası zor oluyor ve kısa süre içinde satılması gerekiyor. Havalar da çok sıcak olduğu için incirler ertesi güne fazla dayanmıyor. Bu nedenle satabileceğimiz kadar getirip o gün de satıp bitiriyoruz. Çünkü insanlar inciri seviyor ve tezgahta gördüğünde almadan geçemiyor.” dedi.

Share
301 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.