hava 35° Orta
DOLAR 32,8167 % % 0.01
EURO 35,1114 % % -0.29
GRAM ALTIN 2.496,00 % % 0,25
ÇEYREK A. 4.080,96 % % 0,25
BITCOIN 63.948,17 % -3.658
SON DAKİKA

TEB’in altın gününde Kuyumcular bir araya geldi

Son Güncelleme :

02 Mart 2017 - 0:23

/ 434 views kez okundu.
TEB’in altın gününde Kuyumcular bir araya geldi

 

TEB (7)Adana ESOB’a bağlı Adana Kuyumcular Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) işbirliğiyle düzenlediği “TEB Altın Bulaşması”‘nın ikincisi Adana’da gerçekleştirildi.

 

ADANA(GÜNEY HABER)- Adana ESOB’a bağlı Adana Kuyumcular Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) işbirliğiyle düzenlediği “TEB Altın Bulaşması”‘nın ikincisi Adana’da gerçekleştirildi.

Hiltonsa Adana’da yapılan toplantıya TEB Altın Bankacılığı Satış Direktörü Selami Erten, Bölge Direktörü Halil Vurarak, TEB Adana Çarşı Şube Müdürü ilhan Topal ile çok sayıda şube müdürleri ile Adana Kuyumcular Esnaf Odası Başkanı Oğuz Başman, Başkan Yardımcısı Berkan Bugay ve kuyumcu esnafları katıldılar.

Toplantının açış konuşmasını yapan Oda Başkanı Başman, ülkemizin son 7 ayda yaşadıkları olumsuzlukların ekonomiyi de negatif olarak etkilediğini, ancak esnaf olarak yaşamın devam ettiği ülkede, krizlerden de fırsat yaratmayı bilmeleri gerektiğini, bunun da ancak bilinçli bir çalışmayla gerçekleşebileceğini söyledi.

Başkan Başman, “Devletler vatandaşı için, vatandaş devleti için bu döngüyü devam ettirebilmek durumundadır.  Ekonominin en önemli özelliği ticaret, alım ve satımdır.  Bunu gerçekleştirebilmek için yeterli olmayan durumlarda ya da iş hacmi firmanın bünyesini aştığında dışarıdan temin edilecek bir satımdır.  Bu satım günümüzde ve geçmişte bankalar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. İhracat, ithalat ve kredilendirme bankalar aracılığıyla gerçekleşir. Bunlar için de insanların da muhatap olacağı kuruma ihtiyacı vardır. Bizler 2012 yılında da TEB ile böyle bir gece gerçekleştirmiştik. Bilgilendirmeler yapmıştık. Bugün de Mersin’den sonra ikinci buluşmayı Adana’da yapıyorlar. Teşekkür ediyoruz” dedi.

Ülkemizin,  özellikle son 7 ayda, hatta iki yıldır ekonomik sosyal ve siyasi gelişmelerden ötürü ticari ve sosyal yaşamda bir takım olumsuzluklara muhatap olduğuna da dikkat çeken Başman, “Bu bizden kaynaklı değil genel olarak dünya konjektöründe oluşun gelişmelerin ışığında oldu. Şüphesiz ayakta kalmamızı sağlayan sektörel bazda hala geçmişten gelen özellikleri ile güvene dayalı, şahsın sözüne dayalı esnaflığın geçmişiyle doğru orantılı ticari ilişkilerin devam etmesiyle gelişmektedir. Bunun yanısıra son zamanlarda yaptığımız işin olmazsa da olur gibi bir lüks tüketim haline dönüşmesi bizlerin müşteri kaybına uğramasına ve istediğimiz gibi ticaret geliştirmemize engel olmaktadır. Herşeyde bir hayır vardır, her krizden bir fırsat yaratmak gerekir. Bunu yapmak zorundayız. Bizi bu bugünlere getiren bu vatandaşlara ve bu vatan toprağına borçluyuz. Oturduğumuz yerden tevekkülle bunu gerçekleştirmeye çalışmak yanlıştır. Yapabileceğimiz bir şey varsa danışacağımız resmi özel kurumlar ve duayenler bizlere ışık tutacaktır. Bu kanaatteyim. Bölgemizde Adana ticari anlamda boynu bükük bölgedir. Etrafımızda Kahramanmaraş, Osmaniye gibi illerin ekonomik teşvik alması, sanayimizin ciddi anlamda gerilemesine, ticaretimizi olumsuz etkilemesene yol açmıştır. Hepimizin bir sıkıntı içinde olduğu muhakkak. Bunu aşabiliriz. Eğer ihtiyacımız varsa krediler ile daha farklısı danışmanlar aracılığıyla, belli kurumların bilgi ve görgülerinden yararlanarak gerçekleştirebiliriz. Kredi konusunda en büyük oyuncu TEB’in rolü vardır. Altın kredisinde ciddi anlamda pazar payına sahipler.  Bir takım bilgilendirmeleri de sizlerle paylaşacaklar, sizlerle yola devam edecekler”diye konuştu.

TEB Altın Bankacılığı Satış Direktörü Selami Erten de, TEB ile Adana Kuyumcular Esnaf Odası işbirliğiyle  ortaklaşa düzenlenen toplantıya katılımlarınızdan dolayı tüm kuyumcu esnafı ve çalışanlarına teşekkür ederken, “Bu akşam Türkiye’de ve dünyada altın piyasasındaki gelişmeler hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Bizi neler etkiledi. Önce bunları da bilmek lazım” dedi.

Selami Erten, 2016 yılında altın fiyatlarını etkileyen nedenler ile 15 Temmuz’un etkilerini anlatırken, ABD’deki başkanlık seçimleri, FED’in faiz artırımı, İtalya’daki AB referandumu gibi olayların da piyasaları olumsuz etkilediğini ifade etti. Dünya’da bugüne kadar üretilen 178 bin ton altının büyük bölümünün kuyumculuk sektöründe kullanıldığına da dikkat çeken Erten, Türkiye’nin altın takı imalatında 695 tonla birinci olan Hindistan’dan sonra 300 ton ile ikinci sırada bulunduğunu, sektördeki firma sayısının 40 bin, çalışan sayısının da 250 bin olduğunu da ifade etti. TEB’in Değişken Altın Kredisi ve Taksitli Altın Kredisi verdiğini de hatırlatan Erten, 415 şubede 4 bin 800 aktif kuyumcu müşterilerine bugüne kadar 1.6 milyar lira değerinde 11.3 ton altın kredisi verdiklerini, pazardaki paylarının da yüzde 39 olduğunu kaydetti. Serten, toplantının son bölümünde toptancı kuyumcu ile perakendeci kuyumcu arasında kapalı devre çalışan Milyem Kart’ı da tanıttı.

 

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURLARI

Dolar DOLAR

ALIŞ

32,8104

SATIŞ

32,8167

FARK

% 0.01
Dolar EURO

ALIŞ

35,0958

SATIŞ

35,1114

FARK

% -0.29
Dolar İNG. STERLİNİ

ALIŞ

41,5000

SATIŞ

41,5243

FARK

% -0.37
Dolar İSV. FRANGI

ALIŞ

36,7643

SATIŞ

36,7838

FARK

% -0.1
Dolar KAN. DOLARI

ALIŞ

23,9679

SATIŞ

23,9779

FARK

% 0.02
Dolar ÇEYREK ALTIN

ALIŞ

3.992,97

SATIŞ

4.080,96

FARK

% 0,25
Dolar GRAM ALTIN

ALIŞ

2.495,61

SATIŞ

2.496,00

FARK

% 0,25
Dolar BITCOIN

FİYAT

63.948,17

DEĞİŞİM

-3.658

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER