logo

Tedavi edilerek denize bırakıldılar

Tarım ve orman Bakanlığı Mersin Deniz kaplumbağaları rehabilitasyon Tedavi merkezinde tedavileri yapılan 3 deniz kaplumbağası Mezitli Davultepe kumsalından doğal yaşam alanları olan denize bırakıldı.

ADANA (GÜNEY HABER)-Tarım ve orman Bakanlığı Mersin Deniz kaplumbağaları rehabilitasyon Tedavi merkezinde tedavileri yapılan 3 deniz kaplumbağası Mezitli Davultepe kumsalından doğal yaşam alanları olan denize bırakıldı.

Deniz kaplumbağaları hakkında bilgiler veren Mersin Deniz Kaplumbağaları Kurtarma, Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezi Görevlisi Ayşe Dürgen; “Akdeniz’de yaşayan iki tür deniz kaplumbağası olan Caretta  caretta ve  Chelonia  mydas deniz kaplumbağları havaların ısınmaya başladığı bahar aylarından itibaren kıyılarımızda görülmeye başlar ve yumurtalarını bırakmak üzere çoğunlukla ülkemiz kıyılarını tercih etmektedir. Türkiye’de 21 adet deniz kaplumbağası yuvalama alanı vardır ve bunların 4’ü ilimizin sınırlarında bulunuyor. Bunlar Anamur, Silifke (Taşucu), Erdemli (Alata) ve Kazanlı kumsalları olup, Davultepe kumsalında da 2009 yılından bu yana yuva izleme çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Mersin Deniz Kaplumbağaları Kurtarma, Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezi’nin çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulunan Dürgen; “Merkezimiz, Barselona Sözleşmesi (Eki protokol) gereği hazırlanan “Akdeniz Deniz Kaplumbağaları Tür Koruma Eylem Planı” kapsamında 2010 yılında kurulmuştur. Yaptığımız çalışmalar neticesinde 2018 yılında Mersin kumsallarında toplam 3.408 deniz kaplumbağası yuvası tespit edilmiş ve bu yuvalardan çıkan yaklaşık 238.000 yavru denize gönderilmiştir. Merkezimize bugüne kadar 46 hasta girişi olmuş ve bunların da 26’sının tedavileri yapılarak, denize bırakılmıştır. Bugün de tedavilerini tamamladığımız 3 deniz kaplumbağasının denize bırakılmasının mutluluğunu yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Düzenlenen törenin sonunda,  Tarım ve Orman Bakanlığı 7. Bölge Müdür Vekili Mustafa Kandırmış, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın katılımı ile tedavileri tamamlanan 3 deniz kaplumbağası denize bırakıldı.

 

 

 

Share
210 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.