logo

20 Aralık 2017

Tezgahta hamsinin yeri boş kaldı

Kasım ayında bol miktarda avlanan hamsi, Aralık yanın başlamasıyla birlikte adeta yok oldu. Hamsinin Karadeniz’de avlandığını ve şuanda avlanamadığını belirten balıkçılar, “En lezzetli ve ucuz olan hamsi balığı şuanda piyasada bulunmuyor. Çünkü denizde yok” dedi.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Kasım ayında bol miktarda avlanan hamsi, Aralık yanın başlamasıyla birlikte adeta yok oldu. Hamsinin Karadeniz’de avlandığını ve şuanda avlanamadığını belirten balıkçılar, “En lezzetli ve ucuz olan hamsi balığı şuanda piyasada bulunmuyor. Çünkü denizde yok” dedi.

Türkiye’de en fazla tüketilen balık türünün en başında yer alan hamsi de sıkıntılı günler yaşanıyor. Karadeniz balığı olan ve Kasım ayında bol miktarda bulunan hamsi balığı Aralık ayında balıkçıların ağlarına takılmaz oldu.

Deniz balığı olması nedeniyle hamsinin ayrı bir lezzeti ve önemi bulunduğunu belirten balıkçı Durmuş Temizoğlu, son günlerde Karadeniz’den gelen hamsi miktarında önemli ölçüde azalma olduğunu söyledi. Hamsinin lezzetinin yanı sıra ucuz olması nedeniyle de tercih edilen bir balık türü olduğunun altını çizen Temizoğlu, “Hamsi sadece denizde yetişiyor. Bu nedenle hamsi lezzetli balıklar kategorisinde bulunuyor. Lezzetinin yanı sıra ucuz olması nedeniyle de düşük gelirli ailelerin de tüketebildiği bir balık türü. Ancak şuanda hamsi bulmak çok zor… Çok az miktarda avlandığı için çok pahalı. Ve fiyatı her geçen gün biraz daha artıyor.” dedi.

 HAMSİNİN FİYATI GİDEREK ARTIYOR

Hamsinin balıkçı tezgahlarındaki yerinin boş kaldığını kaydeden Temizoğlu, “Kasım ayında avlanan ve soğuk hava depolarında muhafaza edilen hamsi şuanda yüksek fiyattan piyasaya sürülüyor. Belki de hamisinin fiyatı ilk kez 20-25 TL’ye çıkıyor. Havaların daha da soğuması ile birlikte belki yeniden hamside bolluk yaşanabilir. Bunu kimse bilemez. Ama şuanda Karadeniz’de balıkçılar hamsi avından eli boş dönüyor. Bu da hamsi fiyatının yükselmesine neden oluyor.” diye konuştu.

 EN FAZLA SEMT PAZARLARINDA SATILIYOR

Adana’da tüketilen balık türlerinin en başında hamsi geldiğini kaydeden Temizoğlu, “Özellikle hamsi semt pazarlarında çok fazla satılıyor. Çünkü kilosu 5-6 TL, yani meyve sebze fiyatından gidiyor. Bu nedenle ev hanımları hamsiden vazgeçmiyor. Ayrıca hem tavada kızartılması, hem ızgarada pişirilmesi ve hem de elektrikli fırınlarda hamsi buğulama olarak farklı türlerde tüketilmesi nedeniyle de hamsi en çok tercih edilen balıklar arasında yer alıyor.” dedi.

Share
268 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.