Adana Güney Haber

TGF VE ÇGC, ERDOĞAN’DAN YEREL MEDYA’YA DESTEK İSTEDİ

TGF VE ÇGC, ERDOĞAN’DAN YEREL MEDYA’YA DESTEK İSTEDİ
319 views
11 Ekim 2021 - 13:09

TGF Başkan Vekili ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri ile daha da sıkıntıya düşen Anadolu Basınına destek  için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yardımcısı Fuat Oktay’a birer dosya sundu.

(HABER MERKEZİ) – Çeşitli açılış ve temel atma törenleri  ile Lezzet Festivali için Adana’ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yardımcısı Fuat Oktay’a; Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir birer dosya sunarak tasarruf tedbirleri ile sıkıntıları daha artan Anadolu’daki Yerel Basın kuruluşları için destek  istedi.

Adana 5. Lezzet Festivali sırasında yoğun izdihama rağmen vatandaşlara kısa süre hitap eden Cumhurbaşkanı  Erdoğan’a, ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, çeşitli sorunları içeren dosya sundu. Erdoğan dosyayı ilgilenmeleri için özel kalem müdürlüğü yetkililerine verdi. ÇGC Başkanı Esendemir aynı dosyanın bir suretini de konu ile ilgili kısa bilgilendirme yaparak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a verdi.

Sunduğu raporda, Anadoludaki yerel medyanın krizde iken, Covid -19 salgını ile adeta yok olma sürecine girdiğini belirten Esendemir,  Basın İlan Kurumu’nun bir nebze rahatlatma girişimlerine rağmen  çöküş sürecinin devam ettiğini ifade etmiştir.  Esendemir, cumhurbaşkanına sunduğu raporda sıkıntılarını şöyle ifade etti:

‘’Anadolu’daki yerel medya son yıllarda büyük ekonomik kriz içinde iken, Covid-19 salgını ile adeta yok olma sürecine girmiştir.

 Pandemi tedbirleri sürecinde yayın tarihleri ve sayfa sayısı konusunda Basın İlan Kurumu tarafından denetimleri azaltılarak bir nebze rahatlatılmak istenen özellikle günlük yerel gazeteler asgari kadroların maaşları, sigorta ve vergileri, diğer masrafları ile bir çöküş sürecine girmiştir.

Kurtuluş Savaşında önemli rol alan Anadolu Medyası 15 Temmuz’da da devletin yanında yer alarak gücünü ortaya koymuştur.

Pandemi sürecinde Basın İlan Kurumu gelirleri azalan Anadolu’daki birçok gazete kapanmak zorunda kalmıştır.

Cumhurbaşkanlığı Tasarruf tedbirleri arasında yer alan basın yayın giderlerine ilişkin yeni düzenlemeler Anadolu’daki birçok günlük, haftalık, 15 günlük ve aylık gazete ile radyo ve televizyonların krize girmesine neden olmuştur.  Kamu kurumlarının gazetelere abone olamaması ve ilanlarının kısıtlanması ile Tasarruf tedbirleri en çok Anadolu medyasını vurmuştur. İlanlarda Dijital medyaya yöneliş yerel gazeteleri yok etmeye yönelik bir uygulamadır. Bugün kamu kurumlarında tasarruf edilebilecek birçok kalem varken tanesi 1-2 liradan satılan gazetelerin bu kapsama alınması İletişim Başkanlığı’nın en yanlış uygulamasıdır. Bu yerel basın kuruluşlarının adeta elektrik ve suyunu kesmekle eş değer bir uygulamadır. Pandemi sürecinde devletten destek bekleyen Anadolu basını çok güç duruma düşüren bir uygulama ile karşı karşıya kalmıştır.

 Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi en büyük arzumuzdur.

 En mağdur meslek grubuyuz.  Anadolu medyası Bugün Türkiye’de tüm meslek grupları içerisinde en mağdur ve sıkıntılı meslek grubunu oluşturuyor. Son yıllarda çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren ve ayakta durmaya çalışan Anadolu basını, pandemi döneminde iyice sıkıntılı bir duruma düşmüştür. Birçok meslek grubuna çeşitli destekler ve yardımlar sağlanırken maalesef basın camiasına yeterli destek verilmedi. Bu yetmezmiş gibi şimdi de iyice güç duruma sokulmaya çalışılmaktadır. Gazeteler çalışanlarının maaşını ödemekte zorlanırken yeni tasarruf genelgesiyle iyice zor durumda kalacak. Tasarruf tedbirlerinin önce Anadolu basınından başlaması oldukça düşündürücüdür. Anadolu basını Kurtuluş Savaşı’ndan bu yana her zaman vatanının ve milletinin yanında olmuş, halkın gözü ve kulağı haline gelmiş, demokrasinin vazgeçilmez unsuru olmuştur. Anadolu basınına nefes aldırılması gerekirken iyice nefessiz bırakmaya çalışmak büyük bir hatadır. Bir an önce bu hatadan dönülmesi ve Anadolu basınına sahip çıkılması en büyük temennimizdir. ‘’

B aşkan Esendemir, raporunda daha sonra Cumhurbaşkanından taleplerini ise şöyle sıraladı:

‘’ 1- Tasarruf tedbirlerindeki yerel medyaya yönelik maddelerin kaldırılması 2- Yerel medya kuruluşlarında pandemi süresince oluşan asgari kadroda bulunanların maaşları, ssk ve vergilerinin devlet tarafından karşılanması. 3- Pandemi sürecinde icra ilanları ve Basın İlan Kurumu gelirleri yüzde 20’nin altına kadar düştü. Bu sürece ait kamu kurumlarına olan borçlar devlet tarafından karşılanmalı veya faizsiz olarak 1 yıl ötelendirilmelidir. 4- Kamu spotları yerel gazetelerde, radyo ve TV’lerde ücretli olarak yayınlanarak yerel medyaya destek verilmeli. 5- Medya çalışanlarına 1 yıllık maaşları kadar, patronlarına da 100 bin TL faizsiz kredi verilmeli. 6- Belediyelerin ve İl Genel meclislerinin kararları resmi ilan olarak yerel gazetelerde, radyo ve TV’lerde yayınlanmalı. 7– Kamu kurumları faaliyet ve tanıtımları karşılığında yerel medyaya bütçe ayırmalı. 8- Gazetelerin Kağıt, mürekkep ve teknolojik yenilikleri için sübvansiyon uygulanmalı, faizsiz veya çok düşük faizli kredilerden yararlandırılmaları sağlanmalı. Sayın Cumhurbaşkanım, Anadolu medyasının bu feryadına kulak vererek çare bulunması en büyük temennimizdir. ‘’

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

marmaris tekne turu