logo

09 Kasım 2018

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, G3 Forum’da Genç Girişimcilerle Bir Araya Geldi

“Artık alın terinin yerini akıl teri alıyor değişime ayak uyduramayan kaybediyor

Türkiye’nin girişimcilik alanındaki en büyük etkinliği Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Forum’un 8’incisi, “İçimde Bir Girişimci Var” ana teması ile gerçekleştirildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Turkcell ana sponsorluğunda, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Borsası, Deniz Ticaret Odası, Habitat ve PublicisLive ev sahipliğinde düzenlenen G3 Forum’da, 1000’e yakın girişimci adayı, 80 mentörle bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundu.

ADANA (GÜNEY HABER)- Girişimcilik konusunda farkındalığı artırmak amacıyla tüm dünyada 170’ten fazla ülke ile eş zamanlı kutlanan Global Girişimcilik Haftası kapsamında düzenlenen, Türkiye’nin en büyük girişimcilik etkinliği Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Forum’un 8’incisi, “İçimde Bir Girişimci Var” ana teması  ile gerçekleştirildi.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu’nda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Turkcell ana sponsorluğunda, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Borsası, Deniz Ticaret Odası, Habitat ve PublicisLive ev sahipliğinde düzenlenen G3 Forum, geleneksel olarak düzenlenen interaktif yuvarlak masa toplantılarıyla başladı ve toplantıda 1000’e yakın girişimci adayı, iş dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan 80 mentörle bir araya geldi. Açılış konuşmalarını ise G3 Platform Başkanı Gülden Yılmaz, Habitat Kurucu Başkanı Sezai Hazır, İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz ile Turkcell Müşteri Deneyimi ve Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk’ün yaptığı G3 Forum, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun konuşmacı olduğu panel ile devam etti. Etkinlik, TAV İcra Kurulu Başkanı Mustafa Sani Şener ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı başta olmak üzere, iş dünyasının önde gelen temsilcilerinin ve başarılı girişimcilerin deneyimlerini aktardığı oturumlarla gün boyu sürdü.

  1. Rifat Hisarcıklıoğlu: “Nitelikli girişimler için ortak iş kurmayı öğrenmeliyiz”

Panelde yaptığı konuşmada G3 Forum’un, Türkiye’nin en kurumsal girişimcilik etkinliği olduğunu ifade eden TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Artık tüm olanaklar elimizin altında ama girişimciler için en önemli konu doğru insanları tanımaları. İşte biz G3 Forum ile 8 yıldır girişimcilerin doğru insanları tanımalarını ve doğru bir network kurmalarını sağlıyoruz. Türkiye’nin yıldız girişimcileriyle ve yatırımcılarla, girişimci adaylarını tanıştırıyoruz. Çünkü dünyada müthiş bir dönüşüm var, herkes ve her şey birbirine bağlanmış durumda. Üretim ve şirketler sürekli bir değişim halinde. Eskinin şirketleri, yerlerini yeni nesil şirketlere bırakıyor. Artık alın terinin yerini akıl teri alıyor. Bu değişime ayak uyduramayan, değişimin gerisinde kalan kaybediyor. Türkiye de bu anlamda büyük bir dönüşüm geçirdi ve hala bu dönüşümün içinde. Bu noktada, G3 Forum’a katılan gençlerimiz sayesinde ülkemizin geleceğine inancımın tam olduğunu söylemek isterim. Çünkü şimdiki girişimciler, bizden daha ileride. Hemen hepsi dil biliyor ve bilgiye bizden daha hızlı ulaşıyor; çünkü mobil yaşıyorlar. Ama öte yandan, bu genç neslin bazı dezavantajları var. Öncelikle artık rakipleri tüm dünya. Eskiden rekabet sadece kendi şehrimizle, ülkemizle sınırlıydı. O yüzden gençler, mutlaka dünyayı takip etmeli, muhakkak en az bir yabancı bir dil bilmeli. İkincisi, bizde sermaye yok veya az. O halde, nitelikli girişimler için ortak iş yapmayı öğrenmeliyiz. Çünkü birleşerek yükselen, daha fazla mesafe alıyor. Hem ekonomide büyümenin, hem ülkede huzuru sağlamanın yolu ortaklıktan kurmaktan geçiyor. İş insanı ile girişimci arasındaki fark, girişimcinin hayal ederek daha önce olmayan bir hizmet sunması; ürüne değer katmasıdır.  O yüzden tüm gençlere her zaman hayal etmelerini ve kendilerine olan güvenlerinden asla vazgeçmeden hayallerinin peşinden gitmelerini tavsiye ediyorum.”

Gülden Yılmaz: “Gençlerimiz geleceğin geçer akçesi olan girişimcilik vizyonuna sahip”

G3 Platform Başkanı Gülden Yılmaz ise yaptığı konuşmada, G3 Forumu’nda geride bıraktıkları 7 yılda, 7 binden fazla girişimci ve girişimci adayıyla bir araya geldiklerini belirterek, “Binlerce yeni iş fikri burada filizlendi. Bazı katılımcılarımız çoktan iş fikirlerini hayata geçirip kendi başarı hikayelerini yazmaya başladılar” dedi. Adgager’ın, İTÜ ARI Teknokent iş birliği ile yaptığı bir çalışmanın, Türkiye’deki gençlerin çoğunluğunun girişimciliğe hazır olduğunu gösterdiğini söyleyen Yılmaz, “Öğrencilerin girişimciliğe bakış açısını ortaya koyan bu rapora göre, lisans öğrencilerinin yüzde 65’i mezun olduktan sonra veya hali hazırda girişimci olmak istiyor” diye konuştu. Türkiye’de gençlerin çoğunun küresel boyutta büyüme potansiyeline sahip ve Türkiye’yi pek çok alanda yeni dünyanın liderliğine taşıyacak girişim fikirleri ürettiğini ve bunları geliştirecek azimlerinin de olduğunu kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti: “Dünyanın en kapsamlı girişimcilik projesi sayılan Küresel Girişimcilik Monitörü’nün son verileri de bu görüşü doğruluyor. Bu çalışmaya göre Türkiye, büyüme potansiyeline sahip erken dönem girişimcilerin oranlamasında, araştırmaya katılan 62 ülke arasında 2’nci sırada yer alıyor. Girişimciliği bir meslek seçimi olarak gören yetişkin nüfusun oranı Türkiye’de yüzde 81’i buluyor. Bu sonuçla Türkiye, 65 ülke arasında beşinci basamakta. Özetle, gençlerimiz geleceğin dünyasında geçer akçe olacak vizyonu çoktan kazanmış ve bunu kolektif şekilde yaymaya hazır durumdalar. Bu yönüyle G3 Forum, hem gençlerin fikirlerini büyütecekleri olanaklarla buluşması hem de tecrübeli iş insanlarının onların yeniliklerle iç içe gelişen görüşlerini tanıması açısından çok önemli bir rol üstleniyor.”

 

Share
290 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.