Adana Güney Haber

Tohumlar yeni sezon için toplanmaya başlandı

Tohumlar yeni sezon için toplanmaya başlandı
313 views
20 Temmuz 2020 - 2:27

Tarlalarda tohumluk için ayrılan soğanların toplanma zamanı geldi. Hasadı kısa süre önce biten soğan üreticisinin bu yıl yüzünü güldürmezken, tohumluk olarak ayrılan soğanlar ise gelecek yıl için büyük umutlarla saklanacak.

(HABER MERKEZİ)-Tarlalarda tohumluk için ayrılan soğanların toplanma zamanı geldi. Hasadı kısa süre önce biten soğan üreticisinin bu yıl yüzünü güldürmezken, tohumluk olarak ayrılan soğanlar ise gelecek yıl için büyük umutlarla saklanacak.

Bu yıl fiyatının düşüklüğü ve üreticinin geçen yıllara kıyasla istediği gibi ürününü ihracata gönderememesi gibi nedenlerden ötürü para etmeyen soğan, şuanda tohumluk için ayrılan kısımları ile üreticilerin yeni senedeki umudu oluyor. Üreticilerin büyük umutlarla topladıkları tohumluk soğanlar dikkatli bir toplanma aşamasının ardından, uygun şartlarda muhafaza edilecek.

Soğan üreticisinin bu yıl kazanmadığını belirten Ali İsmail Köse; “Bu sene Çukurova Bölgesinde olduğu gibi soğan üretilen hemen hemen birçok yerde soğan üreticileri büyük emekler vererek yetiştirdikleri ürünlerinden hiçbir şey kazanamadılar. Üreticilerin büyük bir çoğunluğu ürünlerini tarlada bile bırakmayı düşündü. Elbette bunda içinde bulunduğumuz pandemi sürecinin büyük etkisi oldu. Diğer yıllarda olduğu gibi bu yıl yeterli düzeyde dış pazara mal gönderemedik. Bu durum bütün üreticileri zora soktu.” diye konuştu.

Soğan hasadının ardından şuanda da tarlalara tohumluk soğanları toplamak için girdiklerini belirten Köse; “Şuanda soğan tarlalarından inanılmaz güzel görüntüler var. Tarlalarda gelecek yıllara tohum olması için bırakılan soğan tohumlarını topluyoruz. Bunları toplamak büyük bir özen ve dikkat istiyor. Bitkiye hassas yaklaşmak gerekiyor. Bu sene ürünlerimizden para kazanamadık ancak umudumuzu kaybetmeyerek yeni umutlarla gelecek senenin tohumlarını topluyoruz. Umarız bir daha böylesi olumsuz bir hasat dönemi yaşamaz ve bütün yıl emek verdiğimiz ürünlerimizden hayal kırıklığı değil de emeklerimizin karşılığını aldığımız bir yıl geçiririz.” ifadelerini kullandı.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -