Adana Güney Haber

Toplu Taşımada Sorunlar

Toplu Taşımada Sorunlar
Mesut Başaran
Mesut Başaran( mesut@adanaguneyhaber.com )
818 views
22 Temmuz 2020 - 6:22

Bilmiyorum Adana’da toplu taşıma rezaleti bir gün sona erer mi? Adana’da toplu taşımacılığın çıkarmış olduğu sorunlar ne zaman son bulur?

Hani yerel yöneticiler Adana’dan güzel, olumlu, çiçek kokan haberler yapmamızı istiyorlar. Olumsuz, kent imajına zarar veren haberlerin medyada yer almasını istemiyorlar. Emin olun hiçbir gazeteci de böyle vurdulu kırdılı şiddet olaylarının haberlerini yapmak istemiyor.

Geçen gün randevu verdiğim yere geç kalıyordum. O yüzden biraz acelem vardı. Yol kenarına gelişi güzel durarak yolcu alan bir halk otobüsünü geçtikten sonra önü boş olduğu için ışıklara yanaşırken şerit değiştirip otobüsün önüne geçtim. “Sen misin benim önüme geçen” diyen otobüs şoförü trafikte makas atarak beni geçmeye çalıştı ve geçti de… Böyle bir topluma taşımacılık olabilir mi?

Biliyorsunuz geçen ay dolmuş ve otobüs ücretlerine zam geldi. İnsanlar isyan ederek bu parayı vermek zorunda kaldı ama karşılığında ise; “En azından otobüslerde klima olur ve sıcak havalarda en azından birkaç gün rahat ederiz” dediler. Ama nerede…

Dolmuşçular ve otobüsçüler zammı aldı, fakat yine klima açmadı. Otobüsçüler yaz sezonu boyunca bozuk olan klimalarını yaptırmaya ne zaman,  ne de para bulamadılar (!). Artık insanlar bunu yemiyor ama toplu taşımacıların değişmeyen beyanı bu…

Taktir edersiniz ki Adana’da toplu taşımada yaşanan sorun ve sıkıntılar bunlarla sınırlı değil. Adana’nın en büyük sorunu malumuz ulaşımda yaşanan problemler. Adana şehir merkezinde alternatif yollar açılamıyor, trafiğe çıkan araç sayısı ise giderek artıyor. Bu durumda trafik sorunun her geçen daha da büyümesine yol açıyor.

Tabi trafik sorununa yol açan en büyük etken, yol kenarlarına park edilen araçlar. Bazı yerlerde yol kenarına iki araç yan yana park ediliyor. Sonrasında trafik yavaşlamaya en sonunda da tıkanmasına neden oluyor. İşte bu konuda da dolmuş ve özel halk otobüslerinin rolü çok büyük oluyor.

Zaman zaman bazı duraklarda trafik polislerini görüyoruz, işte o zamanlarda otobüsler ve dolmuşlar duraklarında beklemek zorunda kalıyor. İnsanlarda mecburen duraklara geçiyor. Böylelikle o cadde ve bulvarda yaşanan trafik sorunu da minimize edilmiş oluyor.

İşte bu bölgelerden bir tanesi Dörtyol Kavşağı… Yüreğir ve Sarıçam ilçelerine giden halk otobüsleri ile Güney Adana’ya giden dolmuşlar buradan geçiyor ve tek tek yolcu topluyor. Seyhan ve Çukurova ilçelerinden gelen dolmuş ve halk otobüsleri ise burada yolcu indiriyor. Şehirlerarası otobüs firmaları da aynı yerden servis kaldırıyor. Yani Adana’da ulaşımda en kritik nokta burası diyebiliriz.

Burada trafik polisinin görev yaptığı sırada her daim bir şerit yol açık kalıyor. Ama trafik polisi yoksa trafik tıkanıyor. Benzer durum Abinpaşa Caddesi’nin girişinde yaşanıyor. Çünkü köşe başındaki durak dolmuşların durağı, dolmuşlar durağa otobüslerin girmesini engellemeye çalışıyor. Bu nedenle de özel halk otobüslerin dolmuşların yanında durarak yolcu almaya başlıyor. Tabi bu sırada yol tamamen trafiğe kapanmış oluyor. İşte burada da yine trafik polisi görev yaptığı durumlarda herhangi bir sorun olmuyor. Dolmuşlar kendi duraklarında, özel halk otobüsleri de yine kendi duraklarında bekliyor. Cadde de sol şerit ise sürekli açık kaldığı için özel araçlarda buradan geçiyor.

Bu durumda dolmuşçular ve otobüsçüler yolculara sitem ediyor. Yolcuların belli bir yerde beklemediklerini söylüyor. Ama bunu kendi elleri ile bu duruma getiriyorlar. Bakın belediye otobüslerine durak harici hiçbir yerden yolcu almadıkları gibi indirmiyorlar da… Ama dolmuşçular ve otobüsçüler hem rastgele yerde yolcu alıyor ve indiriyor, hem de trafiğin aksamasına neden oluyor. Sonrada ya yolculara ya da trafikteki otomobillerden hınç almaya çalışıyor…

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -