Adana Güney Haber

‘Topraksız Tarım’ yaygınlaşıyor

‘Topraksız Tarım’ yaygınlaşıyor
549 views
16 Eylül 2020 - 1:41

Adana’da topraksız tarım yöntemi hızla gelişirken, topraksız tarım yöntemi ile üretim yapan çiftçiler devletten destek bekliyor. Topraklı tarıma göre daha topraksız tarım yöntemi ile daha fazla ve daha kaliteli ürün elde edilirken, Adana’da bu yöntemin hızla gelişmesi bekleniyor.

(HABER MERKEZİ)-Adana’da topraksız tarım yöntemi hızla gelişirken, topraksız tarım yöntemi ile üretim yapan çiftçiler devletten destek bekliyor. Topraklı tarıma göre daha topraksız tarım yöntemi ile daha fazla ve daha kaliteli ürün elde edilirken, Adana’da bu yöntemin hızla gelişmesi bekleniyor.

Üretimde kalite ve verimliliği arttıran bu nedenle de son yıllarda üreticilerin gözdesi haline gelen topraksız üretim Adana’da da büyük ilgi görüyor. Özellikle domates yetiştiriciliğinde kullanılan topraksız üretim sayesinde daha kaliteli ürünler elde edilebiliyor.

Topraksız tarım yönteminin faydaları hakkında bilgi veren Ziraat Mühendisi Murat Övünç, “Topraksız tarım yönteminde en önemli husus, yetiştirilen bitkinin kök hastalıklarına yakalanmaması. Topraksız domatesin diğer özelliği ise topraklı domatese göre raf ömrü biraz daha uzun olduğu için tercih ediliyor. Topraksız tarımda her şeyden önce kök hastalıklarına rastlanmıyor. Bu nedenle bitkiye istenilen düzeyde makro ve mikro elementler, su ve gübreler aracılıyla veriliyor. Bu da daha fazla ve daha kaliteli üretime neden oluyor. Ayrıca bakımı da topraklı tarıma göre daha kolay olduğundan tercih ediliyor. Aslında Adana’nın topraksız tarım için daha büyük potansiyele sahip olmasına rağmen, Adana bu konuda biraz geç kalmıştı ancak son yıllarda Adana’da da topraksız tarımın arttığını görebiliyoruz.” dedi.

Topraksız tarım hakkında önemli bilgiler veren Övünç; “Topraksız domates yetiştiriciliğinde doğal yöntemler kullanılıyor. İşte onlardan bir tanesi de Bambus arıları… Bambus arıları, domates çiçeklerinin doğal şekilde döllenmesini sağlıyor. Bambus arılarının insan vücudunun sağlığı için üstlenmiş olduğu görev hakkında bilgi veren Doğan, “Adana’da ‘İyi Tarım’ uygulaması yapan üreticilerimiz seralarında hormon yerine, bambus arılarını kullanıyor. Bambus arıları hava sıcaklığı 14 ve 14’ün üzerindeyken çalışır. Hava kapalı olduğunda, güneş göremediğinde yada hava sıcaklığı 14 derecenin altına düştüğünde bambus arıları çalışmazlar. Her bir arı günlük bin 500 çiçeğe konar. Bunların sayesinde tabi biz sağlıklı ürün yiyoruz.” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin