logo

09 Aralık 2017

TRUMP’A TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Adana’da ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı cuma namazı çıkışında protesto edildi

TRUMP’A TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

 Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması Adana’da Köklü Değişim Platformu üyeleri, Seyhan ilçesinde bulunan Kemeraltı Camisi’nde cemaat tarafından cuma namazı sonrasında ve Çukurova Üniversitesi’nde öğrenciler protesto ettiler. Protestolara AK Parti Adana milletvekilleri Fatma Gül Demet Sarı ve Tamer Dağlı da katıldı.

ADANA (İHA) – Adana’da, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı cuma namazı çıkışında protesto edildi.
Seyhan ilçesinde bulunan Kemeraltı Camisi’nde cemaat cuma namazı sonrası Trump’ın Kudüs kararını protesto etmek için toplandı. Cemaat ellerinde döviz, Türk ve Filistin bayraklarıyla “Katil ABD, Filistin’den defol” sloganları attı. Daha sonra grup adına Mahmut Eraslan yaptığı konuşmada, Kudüs’ün Filistin toprağı olmasına rağmen Trump’ın bu kararının kabul edilemez olduğunu, bütün Müslümanların birleşerek buna karşı durması gerektiğini söyledi.
Protestoya AK Parti Adana milletvekilleri Fatma Gül Demet Sarı ve Tamer Dağlı da katıldı.

TRUMP, CUMA NAMAZI ÇIKIŞI PROTESTO EDİLDİ
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması Adana’da Köklü Değişim Platformu üyeleri tarafından cuma namazı sonrası protesto edildi.
Sabancı Merkez Camisi’nde kılınan cuma namazının ardından cemaatin bir kısmının da katılımıyla Köklü Değişim Platformu tarafından basın açıklaması yapıldı.
Grup adına basın açıklamasını okuyan Muhammet Ali Tuluk, Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın kınama ve barış mesajlarıyla kurtarılamayacağını belirterek şunları söyledi:
“Kudüs, Müslümanların kanları ile fethedilmişti. Mescid-i Aksa üç kutsal mescidimizden birisi ve ilk kıblemizdir. Bu nedenle Kudüs istediğiniz gibi İsrail’e başkent değil, olsa olsa mezar olacaktır. Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın kurtuluşu ancak ‘Kudüs işgal altındayken bize gülmek haram olsun’ diyen Selahaddinler gibi komutanlarla kurtulur.”
Basın açıklamasının ardından ellerinde çeşitli flamalar olan grup tekbir getirip dua ettikten sonra “Kudüs İsrail’e başkent değil mezar olacak” sloganı atarak olaysız dağıldı.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN KUDÜS KARARINI PROTESTO
Çukurova Üniversitesi’nde öğrenciler de Kudüs kararını protesto etti. ABD Başkanı Donald Trump’ın “İsrail’in başkenti” olarak Kudüs’ü tanıdıklarını ilan etmesini protesto etmek için, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), İnsani Yardım Vakfı (İHH), Alperen Ocakları, Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üniversite yapılanmaları cuma namazı çıkışında toplandı.
Üniversite içerisindeki camide bir araya gelen 150 öğrenci, yaklaşık 500 metre yürüdükten sonra Çukurova Üniversitesi Kültür Müdürlüğü önüne gelince basın açıklaması yaptı.
Öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Muhammet Cihat Can, “ABD ve İsrail terör devletlerinin kan emici politikaları, dünyanın gözleri önünde fütursuzca devam etmektedir. ABD’nin Kudüs’ü terörist bir devletin başkenti olarak kabul ettiğini ilan etmesi, elçiliğini taşıma kararı, İsrail’in bütün Filistin’i ve başkenti Kudüs dahil olmak üzere tümden işgal etme politikasının bir parçasıdır” diye konuştu.
Öğrenciler daha sonra slogan atarak olaysız bir şekilde dağıldı.

Share
308 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.