hava
DOLAR 32,9044 % % 0.24
EURO 35,3736 % % 0.64
GRAM ALTIN 2.465,18 % % 0,59
ÇEYREK A. 4.030,56 % % 0,59
BITCOIN 61.450,01 % -4.376
SON DAKİKA

Türkmen: Taşımalı eğitimde yoksula yer yok

Son Güncelleme :

01 Ocak 2017 - 20:20

/ 467 views kez okundu.
Türkmen: Taşımalı eğitimde yoksula yer yok

CHP’li Elif Doğan Türkmen’in taşımalı eğitim sisteminin bazı il ve ilçelerde kaldırılmasının yarattığı mağduriyetler hakkındaki soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “öğrenci velilerinin maddi durumunun yetersizliği, taşınma nedenleri arasında yer almamaktadır” dedi. Türkmen de, “AKP hükümeti, yoksul aileleri ve çocuklarını kaderleri ile baş başa bırakıyor” diye tepki gösterdi

 

ADANA (GÜNEY HABER)-CHP’li Elif Doğan Türkmen’in taşımalı eğitim sisteminin bazı il ve ilçelerde kaldırılmasının yarattığı mağduriyetler hakkındaki soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “öğrenci velilerinin maddi durumunun yetersizliği, taşınma nedenleri arasında yer almamaktadır” dedi. Türkmen de, “AKP hükümeti, yoksul aileleri ve çocuklarını kaderleri ile baş başa bırakıyor” diye tepki gösterdi.

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen, taşımalı eğitim sisteminin kaldırılmasının öğrenci ve velilerin mağduriyetler yaşamasına neden olduğunu, öğrencilerin ücretli servislerle okula gitmek zorunda bırakılmalarının, ailelere ek maddi yükler getirdiğini belirterek, maddi durumu yeterli olmayan yoksul ailelerin, çocuklarını okula dahi gönderemediklerine dikkat çekmişti. Türkmen; “özellikle yoksul ailelerin, çocuklarının okullara ulaşımı konusunda ne yapmayı düşünüyorsunuz? Bu doğrultuda bir planlamanız var mıdır” diye sormuştu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, önergeye verdiği cevapta; taşımalı eğitime tabi tutulacak öğrencilerin Bakanlığın ‘Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği’ hükümleri doğrultusunda belirlendiğini belirterek, “öğrenci velilerinin maddi durumunun yetersizliği, taşınma nedenleri arasında yer almamaktadır” dedi.

17 Ekim 2016 tarihli verilere göre; 2016-2017 eğitim öğretim yılında ülke genelinde 81 ilde 925 ilçede öğrenci taşıma uygulaması yapıldığını açıklayan Bakan Yılmaz şu bilgileri verdi:

CEYHAN’IN 20 MAHALLESİNDE TAŞIMALI EĞİTİM KALDIRILDI

“Adana Valiliğince konuya ilişkin olarak; Adana Ceyhan ilçesinde Günlüce, Eskikent, Celiluşağı, Irmaklı, Ceyhanbekirli, Değirmenli, Altıgöz, Dağıstan, Çataklı-Tatarlı, Burhanlı, Mustafabeyli, Birkent, Azizli, İmran, Soğukpınar, Çevretepe, Narlık, Yellibel, Durhasandede  mahallelerinde kooperatifler tarafından mutat taşıma yapıldığından söz konusu mahalleler taşımalı eğitim sisteminden çıkarıldığı,

Ceyhan’da 4 ayrı taşıma merkezinde; Sağkaya, Doruk, Mustafabeyli, Mercimek’te okul türü olarak çok programlı lise bulunduğu, toplam 24 mahalledeki öğrencilerin, okuyacağı ayrı türde en yakın taşıma merkezi olan liselere planlandığı,

Adı geçen mahallelerde bulunan ortaöğretim çağındaki öğrenciler için tedbirler alındığı, talepler doğrultusunda 125 kız 138 erkek öğrencinin yerleştirilebileceği boş kapasitenin mevcut olduğu belirlenmiştir. Taşıma Merkezi okullarda okuyan maddi durumu iyi olmadığı tespit edilen tüm öğrencilerin yemek ihtiyacı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı verileri de dikkate alınarak, taşımalı eğitim yemek ödeneğinden karşılanacağı belirtilmektedir”

YOKSUL AİLELER KADERİNE TERK EDİLİYOR

Bakanın gönderdiği cevapta, ailelerin maddi durumunun yetersizliğinin çocukların taşınmasına gerekçe olmadığına yönelik sözlerine dikkat çeken Elif Doğan Türkmen; “Sayın bakanın maddi durumu yetersiz aileler hakkında yaptığı bu açıklama, AKP hükümetinin yoksul aileler ve çocuklarına bakışlarını açıkça gözler önüne seriyor. Anlaşılan Hükümet, yoksul aileleri kaderleri ile baş başa bırakıyor” diye konuştu.