Adana Güney Haber

Turunçsuz Adana Olmasın

Turunçsuz Adana Olmasın
Fazilet Kalaycı
Fazilet Kalaycı( fazilet@adanaguneyhaber.com )
115 views
10 Eylül 2021 - 3:05

Yakın bir tarihe kadar Adana’da kent merkezi için yapılan peyzaj çalışmalarında en fazla turunç ağacı kullanılırdı. O günler ne güzeldi…

Evet, Adana’da hava sıcak ve bunaltıyor. İnsan dışarı çıkmak istemiyor. Dışarı çıkanlar ise nerde gölge var oradan yürümeye çalışıyor. Çünkü hiç kimse böylesi sıcak bir havada direk güneş ışınlarına maruz kalmak istemiyor. Dolayısı hemen hemen hepimiz dışarda ağaç gölgelerine sığınmaya çalışıyoruz.

Fakat artık öyle heybetli gölgesi o alan ağaç kalmadı. Çünkü büyüyen ağaçlar öyle ya da böyle yerinden sökülüyor (!) yerine ise yeni fidanlar dikiliyor. Fakat yeni fidanlar böyle kalabalık bir şehirde kolay kolay büyüyemiyor. O nedenle yerel yönetimler ağaçlandırma çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Elbette bunu ihtiyacımız var fakat büyüyen ağaçların da birden bire yok olmaması gerekiyor.

Örneğin Atatürk Caddesi’nde büyük büyük palmiye ağaçları var. Bunlara uzaktan bakıldığında güzel bir görüntü verebiliyor. Fakat ne gölgeleri var, ne de bir işe yaradıkları var. Kuşlar bile dalına konup yuva yapmıyor.

Yine peyzaj çalışmaları kapsamında kaldırımlara dikilen bazı ağaç türleri var. Sık ve büyük yapraklara sahip fakat bu ağaçlarda tohum verirken bir sıvı salgılıyor ve bu sıvı aşağı damlıyor. Bazı ağaçlarda bu daha yoğun görülüyor. Çünkü kaldırımdan geçerken bir de bakıyorsunuz ağacın altı sırılsıklam ıslanmış. Maazallah siz bu ağacın altıdan geçerken böyle bir sıvı kıyafetinize damlasa tüm gününüz heder olacak.

O yüzden Adana gibi bir şehirde peyzaj çalışmalarında gelişi güzel ağaçlar seçilmemeli. Ki zaten Adana’da göreve gelen yerel yönetimlerin çalışmalarının büyük bir bölümünü peyzaj çalışmaları oluşturuyor.

Bence adana turunç ağaçları ile çok daha güzel… Çünkü yaz-kış yeşil yaprakları solmuyor. Yazın insanlar için kaldırımda geniş bir alanda gölge oluşturuyor, kışın ise turunç meyvesinin rengi olan turuncu renk insanın içini ısıtıyor. Yeşil yaprakların içindeki turunçlar insana ayrı bir enerji ve mutluluk veriyor. Turunç ağaçları pek çok kişi tarafından bilinmiyor. Turunçlar portakal gibi göründüğü için Adana dışından gelen insanlar, turunç ağaçlarını portakal sanıyor. Ve bu ağaçları gördüklerinde büyük bir şaşkınlık yaşayıp, “Adanalılar ne kadar medeni, gözü-gönlü tok insanlar, kaldırımdaki portakal ağaçları sahipsiz olduğu için meyvelerini toplamıyorlar” vs. şeyler düşünüyorlar.

Yani kısacı turunç ağaçları Adana’yı olduğundan daha medeni gösteriyor. Ayrıca insanlar gölgesinden fazlasıyla yararlanabiliyor. Bunun dışında kuşlarda turunç ağaçlarının dalına isterse yuva yapabiliyor, dalına konup dinlenebiliyor.

İşte bu sebeplerden dolayı Adana’nın turunç ağaçları olmadan süslenmesini, düzenlenmesini istemiyorum. Adana’nın her köşesinde turunç ağacı olmalıdır. Yapılan her binanın bahçesine en az bir tane turunç ağacı dikilmesi zorunlu hale getirilmelidir. Adana turunç ağaçları daha güzel…

Son yıllarda Nisan ayında Adana’da ‘Portakal Çiçeği Festivali’ düzenliyor. O tarihlerde yurtdışından ve yurtiçinden binlerce insan portakal çiçeğinin kokusuyla tanışmak için Adana’ya geliyor. Adana’nın tanıtımı için de aslında turunç ağaçları şart…

Bi düşünün en güneydeki mahallelerden en kuzey mahallelere kadar uzanan üzerine ne kadar ağaç dikilen cadde ve sokak varsa hepsi turunç ağaçları ile taçlandırılmış… Örneğin Atatürk Caddesi’ndeki kaldırımların tamamı sadece turunç ağaçları ile ağaçlandırıldığını düşünün… Ve aylardan Nisan ayı turunç ağaçları çiçek açmış… Adana’da yaşayanlar bile o güzelim kokuyu almak, o renk cümbüşünün altında fotoğraf çekilmek için boş vakitlerinde Atatürk Caddesi’ne gitmez mi?

Bırakın yurtiçi ve yurt dışından gelecek on binlerce insanı…

Bu nedenledir ki, turunçsuz Adana olmayacağı gibi, turunçsuz Adana’yı da tanıtmak, turizm gelirini artırmak çok zor…

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -