logo

11 Şubat 2019

Uçak biletlerinde fiyat düşüyor

Geride bıraktığımız yılın son çeyreğinde birçok sektörde birçok ürüne yapılan aşırı zamlardan uçak biletleri de nasibini almıştı. Uçukla seyahat etmek zorunda olanları zor durumda bırakan bilet fiyatlarındaki artışlar, yaşanan son iyimser gelişmeler sonrasında düşmeye başladı.

ADANA (GÜNEY HABER)-Geride bıraktığımız yılın son çeyreğinde birçok sektörde birçok ürüne yapılan aşırı zamlardan uçak biletleri de nasibini almıştı. Uçukla seyahat etmek zorunda olanları zor durumda bırakan bilet fiyatlarındaki artışlar, yaşanan son iyimser gelişmeler sonrasında düşmeye başladı.

2018’in son aylarında tırmanışa geçen döviz kuru, taşımacılık sektörünü özellikle de uçak bileti fiyatlarını olumsuz etkilemişti. Uçak biletlerinde yaşanan şok artışlar kişilerin yolculuk planlarını ertelemelerine bile neden olmuştu. Yeni yılla birlikte döviz kurunda yaşanan olumlu gelişmeler ve iyimser ekonomik tablo uçak bileti fiyatlarının düşmesine neden oldu.

Uçak bileti fiyatlarının ocak ayının ortalarına doğru azalma eğilimine girdiğini ve fiyatlardaki düşüşün daha da devam edeceği beklentisine sahip olduklarını belirten Tur ve Seyahat Danışmanı Mustafa Kaymaz; “Uçak bileti fiyatları geride bıraktığımız yılın son aylarında inanılmaz yükselişe geçti. Tek yön seyahat edecekleri bile olumsuz etkileyen bu gelişme yeni yılla birlikte yerini düşüşe bıraktı. Fiyatlardaki artışın genel sebebinin döviz kuru kaynaklı olduğu ifade ediliyordu. Kurun aşağı yönlü hareketi uçak bileti fiyatlarına da yansıdı ve biletlerde indirimler yapılmaya başladı. Elbette uçak bileti fiyatlarının düşüş daha uzun zaman aralığında gözle görünür bir hal alır. Yani ucuzluğun net bir şekilde görülmesi yaz aylarında gerçekleşir.” ifadelerini kullandı.

Uçak biletleri fiyatlarının artışının kişilerin tatil planlarını da olumsuz etkilediğine dikkati çeken Kaymaz; “Günümüzde insanlar tatile uçakla gitmek ve yol stresi yaşamak istemiyor. Fiyatların yüksek olması insanların tatil planlarını yeniden gözden geçirmelerini ve genellikle de ertelemelerine neden oluyordu. Fiyatların düşmesi sayesinde tatil organizasyonlarının da artacağını tahmin ediyoruz. Edindiğimiz bilgilere göre de bilet fiyatlarındaki indirimin kademeli olarak devam edeceğini ve makul seviyelere ineceğini öngörüyoruz.” dedi.

Share
174 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.