logo

Ülkeye döviz kazandırıyor

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Adana’da mandalina hasadının devam ettiğini belirterek, Türkiye’ye en fazla döviz kazandıran tarım ürünleri arasında ilk sıralarda narenciyenin bulunduğunu söyledi.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Adana’da mandalina hasadının devam ettiğini belirterek, Türkiye’ye en fazla döviz kazandıran tarım ürünleri arasında ilk sıralarda narenciyenin bulunduğunu söyledi.

Adana’da mandalina hasadı devam ederken, mandalina bu yıl hem rekoltesi, hem kalitesi ve hem de fiyatı ile üreticinin yüzünü güldürüyor. Mandalina bu yıl tarlada toptan 60 – 70 kuruşa satılırken, marketlerde ise bu fiyat 2.5 – 3 TL’ye yükseliyor. Türkiye’de yetiştirilen mandalinanın yüzde 30’u Adana’da yetiştirilirken, Adana narenciye üretiminde 3. sırada yer alıyor.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan narenciyenin oldukça stratejik bir ürün olduğunu belirterek narenciyenin yurt dışına ihraç edilen ürünler arasında ilk sıralarda yer aldığının altını çizdi. Şuanda Adana’da hasat edilen mandalinanın büyük bir bölümünün Rusya ve Ukrayna başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini kaydeden Başkan Mehmet Akın Doğan, “Mandalina şuanda hem üreticiye hem de ülkemize çok güzel para kazandırıyor. Çünkü narenciye başlı başına farklı bir ürün ve ülkemize döviz kazandırıyor. Narenciye üreticisine verilecek desteklemeler ile ülkemizde narenciye üretimi artırılabilir ve böylece ülkemize daha fazla döviz girdisi sağlanabilir.” dedi.

ÜRETİCİ DOĞRUDAN TÜKETİCİYE ULAŞMALI

Ayrıca son günlerde ülke gündeminde büyük yer tutan tarın ürünlerinin tarladaki fiyatı ile market fiyatları arasındaki farkın çok büyük olduğuna dikkat çeken Başkan Doğan, “Bu farkın en aza indirilmesi için çiftçinin ürettiği ürünlerin doğrudan tüketiciye ulaştırılması gerekiyor. Kesinlikle aracı ile tüketici arasındaki aracıların kaldırılması gerekiyor. Böylece üretici daha fazla para kazanırken, tüketicilerde çok daha ucuza ürün almış olacaklardır.” diye konuştu.

Share
290 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.