logo

Ultherapy

Değerli okurlarım bu hafta sizlere bir cilt sıkılaştırma yöntemi olan Ultherapy’den bahsetmek istiyorum. Ultherapy, yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason enerjisi kullanan tıbbi bir cihazla (Ulthera) göz çevresi, ağız çevresi, çene hattı, boyun ve göğüs dekoltesindeki hafif ve orta derecede sarkma sorunlarını tedavi eder.

İnsan derisi, hemen altında bulunan bağ-kas dokusu sistemine (SMAS) asıcı bağlar ile sıkıca tutunur. Kilo alıp verme, yerçekimi, kalıtsal etkenler, güneş hasarı, sigara tüketimi gibi faktörler yıllar içerisinde deride değişen derecelerde sarkmalara yol açar. İlerlemiş olgularda cerrahi tedavi en etkili tedavi yöntemidir. Hafif ve orta derce sarkma sorunlarında, cerrahi istemeyen kişilerde, cerrahi sonrası sonuçları idame ettirmek için ve 35-60 yaş arası cilt esnekliğini korumak amacıyla Ultherapy uygulanabilir.

Ultherapy, ultrasonografi tetkikinde olduğu gibi cilt üzerine özel bir jel sürüldükten sonra tıbbi cihazın tedavi edici başlığının ilgili bölgeye temas ettirilmesi ile uygulanır. Cihaz önce tarama modunda çalıştırılarak yüzeyel ultrasonografik görüntü elde edilir ve kişiye uygun tedavi derinliği tespit edilir. Böylece tedavi edici ses dalgaları tam olarak istenilen deri katına uygulanabilecektir. Aksi takdirde istenmeyen etkiler, ağrı hissi ve yetersiz sonuçlar oluşabilir. Bu özellik Ultherapy uygulamasını diğer yöntemlerden ayırmaktadır. Uygulama esnasında deri altında oluşan kontrollü ısı hasarı erken dönemde asıcı dokularda gerginliğe, geç dönemde ise asıcı bağ yapılarının yenilenerek sıkılaşmasına yol açar. Uygulamanın tam etkisi 90-180 gün sonra ortaya çıkmaktadır.

Uygulama esnasında kişi deri altında sıcaklık hisseder. Uygulamanın daha konforlu geçmesi için uygulama öncesinde doktorunuz ağrı kesici ilaç verebilir. Ulthera cihazı cildin yüzeyine zarar vermeden ses enerjisini istenen derinliklere iletebilen bir teknolojiye sahiptir. Bu bakımdan her cilt tipinde, her mevsim uygulanabilir ve uygulama sonrası kişi hemen sosyal yaşantısına devam edebilir. Uygulama sonrası ilgili bölgelerde oldukça nadiren uyuşma, karıncalanma hissi ve morarma gözlenebilse de genelde bu durumlar günler içerisinde hızlıca geriler.

Ultherapy, ince kırışıklıklar, leke sorunları, yüzey düzensizlikleri gibi cildin daha yüzeyel sorunlarını çözmek için uygun bir yöntem değildir. Bu bakımdan fraksiyonel lazer uygulamaları gibi cildin yüzeyel sorunlarını da hedef alan uygulamalarla beraber kullanıldığında daha güzel sonuçlar elde edilebilir. Sağlıklı günler dilerim.

Share
539 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.