Adana Güney Haber

UNICORN ŞİRKET OLMANIN YOLU DİJİTALLEŞMEDEN GEÇİYOR

UNICORN ŞİRKET OLMANIN YOLU DİJİTALLEŞMEDEN GEÇİYOR
124 views
05 Temmuz 2021 - 15:26

TÜRKONFED tarafından KOBİ’lerin dayanıklılıklarının artırılması ve iş dünyasında birlikte çalışma kültürünün geliştirilmesi hedefiyle SPARK iş birliği ile hayata geçirilen “Dayanıklı KOBİ’ler Güçlü Yarınlar” projesi kapsamında yapılan webinar serisinin altıncı etkinliği gerçekleşti. “Bir Girişimin Yolculuğu: Nasıl Unicorn Olunur?” temasıyla düzenlenen etkinlikte katılımcılar, günümüz girişimcilerinin iş hayatına yönelik yaklaşımlarını ve KOBİ’lerin unicorn şirket olma potansiyelini değerlendirdi.

(HABER MERKEZİ) –TÜRKONFED tarafından KOBİ’lerin dayanıklılıklarının artırılması ve iş dünyasında birlikte çalışma kültürünün geliştirilmesi hedefiyle SPARK iş birliği ile hayata geçirilen “Dayanıklı KOBİ’ler Güçlü Yarınlar” projesi kapsamında yapılan webinar serisinin altıncı etkinliği gerçekleşti. “Bir Girişimin Yolculuğu: Nasıl Unicorn Olunur?” temasıyla düzenlenen etkinlikte katılımcılar, günümüz girişimcilerinin iş hayatına yönelik yaklaşımlarını ve KOBİ’lerin unicorn şirket olma potansiyelini değerlendirdi.

 İş dünyasında birlikte çalışma kültürünün geliştirilmesi, Türkiye ve Suriye sermayeli KOBİ’lerin dayanıklılıklarının artırılması hedefiyle Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED), Hollanda merkezli sivil toplum kuruluşu SPARK iş birliği ile hayata geçirdiği “Dayanıklı KOBİ’ler Güçlü Yarınlar” projesi kapsamında yapılan webinar serisinin altıncı ve son etkinliği, “Bir Girişimin Yolculuğu: Nasıl Unicorn Olunur?” temasıyla düzenlendi. Moderatörlüğünü Haber Spikeri Seda Öğretir’in üstlendiği etkinliğin açılış konuşmasını yapan TÜRKONFED Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi Arda Batu proje hakkında bilgi verirken, rekabetçilik ve insani gelişme endeksinde üst sıralarda yer alabilmek için ekonominin bel kemiği olan KOBİ’lerin sürdürülebilirliğinin esas olduğunu ifade etti. Açılış konuşmasının ardından etkinlik, GOOINN & Girişimciye Dönüş Kurucusu Yavuz Çingitaş, İstanbul Portföy Yönetimi Genel Müdürü Barış Hocaoğlu ve reeder Kurucu Ortağı & CSO’su Sezen Sungur Saral’ın katılımıyla devam etti.

ÇİNGİTAŞ: ŞİRKET İÇİNDE GİRİŞİMCİ ZİHİN YAPISINA SAHİP KİŞİLER ARTMALI”

Kurumların sahip olduğu en değerli varlığın insan olduğunu vurgulayan GOOINN & Girişimciye Dönüş Kurucusu Yavuz Çingitaş, “Bu sebeple inovasyon metodolojilerini bilen ve girişimci zihin yapısına sahip kişilerin şirket içinde artması çok önemli. Kurum içi girişimcilik sürecinin sürdürülebilir şekilde kurulması ise bu yetkinliğin oluşturulması açısından elzem bir konu. Biz de bu bakış açısıyla tüm şirketlerin inovasyon kültürünü hem şirket hem de çalışanları için oluşturup ülkemiz dışında da yüksek değerlemelere ulaşacak ürün veya hizmetler geliştirmesine katkı sunmayı hedefliyoruz” dedi.

HOCAOĞLU: “DİJİTALLEŞME SÜRECİNE GİREN HER KOBİ UNİCORN OLMA POTANSİYELİ TAŞIYOR”

İstanbul Portföy Yönetimi Genel Müdürü Barış Hocaoğlu, şirketlerin Avrupa Yeşil Mutabakatı ile başlayan dönüşüm sürecini daha hızlı ve etkili geçirmeleri için sürdürülebilirlik konusunda çözümler üreten girişimlerle iş birlikleri yapmalarının faydalı olacağını ifade etti. KOBİ’lerin unicorn olma potansiyelini de değerlendiren Hocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; “Geleneksel kanallardan dijitalleşme süreçlerine geçen bir KOBİ’nin global pazarlarda yer edinerek, hızla büyüyebileceğine inanıyorum. Çünkü yeterince büyük bir problemi verimli bir şekilde çözebilen ve global yatırımcıları arkasına alabilen tüm girişimler, unicorn olma potansiyeli taşıyor.”

SARAL: “GÜNÜMÜZ GİRİŞİMCİLERİ TOPLUMA FAYDA SAĞLAMAYA ODAKLANIYOR”

reeder Kurucu Ortağı & CSO’su Sezen Sungur Saral, günümüz girişimcilerinin yalnızca satışa odaklanmaktan ziyade bir organizasyon kültürü yaratmayı ve topluma fayda sağlamayı hedeflediklerini belirterek, “Artık şirketlerin değeri eskiden bize öğretildiği gibi yalnızca hissedarlarına ödedikleri kar payları ile değil paydaşlarına sağladıkları sosyal etkiyle de ölçülüyor. Biz de bu bakış açısıyla geçmişte tarımda, tekstilde sürdürülen üretim geleneğini, geleceğin sektörleri arasında yer alan mobil teknolojide yaratıp, bu alanda inovasyon yapabilecek seviyelere getirmek için öncülük etmeyi amaçladık” diye konuştu.

50 KOBİ’YE 1,5 MİLYON TL FON

Türkiye ve Suriye sermayeli KOBİ’ler arasında birlikte çalışma kültürünü geliştirmeyi hedefleyen “Dayanıklı KOBİ’ler Güçlü Yarınlar” projesi ile KOBİ’lerin afet ve pandemi gibi krizlere karşı dayanıklılıklarının artırılmasına, dijital dönüşüm süreçlerinin desteklenmesine, sosyal bütünlük sağlanmasına, ekonomik kapsayıcılığı artırılmasına ve iş gücü kaybının önlenmesine katkı sunulması da amaçlanıyor. 25 Türkiye, 25 Suriye sermayeli olmak üzere toplam 50 KOBİ’nin katıldığı proje; eğitim, webinar, eşleştirme ve koçluk toplantıları olmak üzere dört ana faaliyet alanı üzerinden gerçekleştiriliyor. Katar Kalkınma Fonu – Qatar Fund For Development (QFFD) tarafından finanse edilen sekiz ay süreli proje kapsamında ayrıca, her bir katılımcı firmaya 30 bin TL olmak üzere toplam 1,5 milyon TL fon sağlanacak. Fon, dijital dönüşüm süreçlerinin iyileştirilmesi ve projenin eğitim süreçlerinde belirlenen altyapı eksikliklerinin giderilmesi amacıyla kullanılacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin